Termálvízzel fűtik a mórahalmi közintézmények többségét 2010-től, a beruházáshoz 263 millió forint támogatást nyert a homokháti kisváros önkormányzata a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatán - tájékoztatta Balog László, a polgármesteri kabinet vezetője hétfőn az MTI-t.

Termálvízzel fűtik a mórahalmi közintézmények többségét 2010-től

Termálvízzel fűtik a mórahalmi közintézmények többségét 2010-től, a beruházáshoz 263 millió forint támogatást nyert a homokháti kisváros önkormányzata a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatán – tájékoztatta Balog László, a polgármesteri kabinet vezetője hétfőn az MTI-t.

A tervek szerint a májusban induló fejlesztés során egy 1.300 méter mélységű termálkutat fúrnak a Szegedtől 20 kilométerre található település északi részén – mondta a szakember.   A termálkúttól induló távvezeték érinti majd a kisváros iskoláját, óvodáját, bölcsődéjét, a fürdőt, egy újonnan épülő szállodát, az új polgármesteri hivatalt, a rendezvényházat és a könyvtárat. A termálvizet pedig, miután az összes gazdaságosan hasznosítható hőt leadta, egy 900 méter mély kútba sajtolják vissza – közölte Balog László.

Az új épületek fűtésrendszerét úgy alakítják ki, hogy fogadni tudja a termálvizet, a régebbi épületek hőközpontjaiba pedig hőcserélőket építenek be – tette hozzá.

A beruházás – amely a számítások szerint a tizedik év végére megtérül – teljes költsége 526 millió forint, ennek felét a KEOP támogatásából, felét pedig saját forrásaiból fedezi az önkormányzat. Az előzetes becslések szerint a jelenleg gázalapú fűtés kiváltásával a fejlesztésnek köszönhetően évente 866 tonna szén-dioxid kibocsátását tudja elkerülni az önkormányzat.

A kisvárosban már két termálkút üzemel, az egyikből 39-40, a másikból 62-65 Celsius-fokos víz tör a felszínre. A melegebbik kút vizével fűtik az egészségházat, a gyógyfürdőt és a medencéket, így már van tapasztalatuk a geotermikus energia hasznosításában – mondta a szakember.

Ajánlott tartalom

Piacra dobták a hatékony napelemes tetőcserepet

A litván Solitek bemutatta a tetőbe integrálható, 435 W-os, 22,04%-os hatékonyságú, elegáns megjelenésű TOPCon technológiás napelemeket, melyek tartósak, újrahasznosíthatók, és 30 éves garanciával érhetők el.