Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Április 22-én, a Föld napján nyújtották be azt az összetett, 258 paragrafusból álló törvényjavaslatot, ami környezet- és természetvédelmi szempontból kulcsfontosságú jogszabályok módosítását is tartalmazza, ezzel pedig tovább gyengítené hazánk természeti kincseinek megóvását – olvasható az MME MTI-hez eljuttatott közleményében.
Mint írják, a törvényjavaslat többek között ellehetetlenítene fontos természetvédelmi hatósági eljárásokat, és bővítené a tarvágás lehetőségeit a természetes erdeinkben. A három szervezet a miniszterelnöknek és az érintett minisztereknek küldött levélben tiltakozik a törvénymódosítások ellen. A közlemény szerint különösen aggályos, hogy a törvényjavaslat olyan módosításokat is tartalmaz, amelyek a veszélyhelyzet idején sem szerepeltek a hazai jogszabályokban.
Emlékeztetnek arra, hogy tavaly egy egyedi ügy kapcsán az Alkotmánybíróság megsemmisítette a veszélyhelyzeti rendelet egyik pontját, és a tarvágás utáni erdőfelújítás kapcsán kimondta, hogy még a különleges jogrendben fennálló kivételes helyzet sem indokolta az erdeink védelmét biztosító jogszabályok gyengítését. A közleményben felidézik, hogy a 2009-ben széles körű szakmai konszenzus mentén megalkotott erdőtörvény 2017-es módosításakor a mostani törvényjavaslatban szereplő szabályokhoz hasonló rendelkezéseket az Alkotmánybíróság megsemmisítette. A közlemény szerint a törvényjavaslat több más aggályos rendelkezést is tartalmaz: többek között megszűnne a természetvédelmi hatóság jogköre annak eldöntésére, hogy mely tevékenység károsítja a védett területeket. Szintén problémát jelentene, ha a Parlament megszavazná az erdők védelmét biztosító, a fakitermeléseket is kontrolláló bejelentési eljárás határidejét csökkentő törvénymódosítást – írják.