Több mint 40 földközi-tengeri halfaj tűnhet el

Túlhalászás, az élőhely megváltozása és a környezetszennyezés miatt több mint 40 földközi-tengeri halfaj tűnhet el a következő években a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szerint.

A svájci székhelyű szervezet veszélyeztetett fajokat tartalmazó “vörös listáján” cápák, ráják és csontoshalak is szerepelnek. Utóbbiaknak legkevesebb 12 faját fenyegeti kihalás. Eltűnhet a kékúszójú tonhal, a barna fűrészes és az európai tengeri sügér és a csacsihal is. Utóbbiak hamarosan a végveszélyben lévő fajok listáját gyarapíthatják – közölte kedden a szervezet. A legnagyobb gondot szakértők szerint a túlhalászás jelenti. “Különösen aggasztó a kékúszójú tonhal helyzete a Földközi-tengerben és az Atlanti-óceán keleti vidékén” – mondta Kent Carpenter, az IUCN tengeri halakkal foglalkozó szakembere, aki szerint az utóbbi 40 évben máris felére csökkent a tonhalak termékenysége. Komoly problémát okoznak a vonóhálók is, ezekben sok olyan hal is fennakad, amelyet aztán nem hasznosítanak. Ezek a hálók emellett roncsolják a tengerfeneket, azt a réteget, ahol a halak élnek és sokasodnak.

Ajánlott tartalom

Elindult az állatvédelmi témahét

Kezdetét vette az Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért Felelős Kormánybiztosi Titkárság által szervezett állatvédelmi témahét, melyhez több mint 307 ezer gyermek és közel 2400 oktatási és gyermekvédelmi intézmény csatlakozott - tájékoztatta az állatvédelemért felelős kormánybiztos hétfőn az MTI-t.