Több mint húsz intézményhez telepített napelemrendszert a szegedi önkormányzat

Huszonegy intézményhez telepített napelemrendszert a szegedi önkormányzat, a beruházással jelentősen csökkenthető a vásárolt villamos energia mennyisége - jelentette ki Kovács Tamás (Párbeszéd) gazdasági alpolgármester hétfőn.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

A politikus a Móra Ferenc Múzeum külső raktárbázisánál tartott sajtótájékoztatón elmondta, az önkormányzat a Zöld város programhoz illeszkedve folyamatosan korszerűsíti intézményei energetikai rendszereit, és energiafelhasználásában növeli a megújuló források részarányát. Az alpolgármester emlékeztetett, tavaly a Szegedi Vízmű Zrt. telephelyein 165 millió forintból alakítottak ki napelemrendszereket, melyeknek köszönhetően a többségi önkormányzati tulajdonú cég energiafelhasználásának több mint 60 százalékát megújuló forrásból fedezik.

Idén az önkormányzat saját forrásból 222 millió forintból 21 intézményéhez telepített napelemrendszereket. A tíz óvoda, hét művelődési ház mellett a dorozsmai temetőnél, az IH Rendezvényközpontnál, a krematóriumnál, valamin a múzeum külső raktárbázisánál épült napelemes rendszer. Ezek közül három a legnagyobb, 50 kW-os névleges teljesítményű háztartási méretű kiserőmű. Az erőművek teljes névleges teljesítménye 463 kW – közölte Kovács Tamás. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az intézményeknél a napelemek telepítése mellett megvalósított energetikai korszerűsítésekkel együtt 70 százalékos megtakarítás érhető el az energiafelhasználásban – mondta az alpolgármester.

Fogas Ottó múzeumigazgató közölte, a közgyűjtemény épületeinek többsége belvárosi műemlék, így azoknál nem telepíthetők az ingatlanokra vagy azok mellé napelemek. A külső raktárbázis épülete mellett azonban kialakítható volt egy kiserőmű. A raktárbázis éves villamosenergia-számlája 6-7 millió, gázszámlája 12-13 millió forint. A napelemek telepítése, valamint a hűtési, fűtési és melegvíz-előállító rendszer saját forrásból megvalósuló korszerűsítésének köszönhetően ez a számítások szerint 3-5 millió forintra csökken – közölte az muzeológus.

Ajánlott tartalom

Tetők, amik történelmet írnak – díjazták a legjobb hazai kivitelezőket és tervezőket 2025-ben

1989 óta minden évben meghirdeti az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége az ÉV TETŐJE Nívódíj pályázatot, ahol ács, bádogos, tetőfedő és szigetelő szakkivitelezők, illetve építészek mérettethetik meg munkáikat az elismert szakemberekből álló zsűri előtt.