Több mint húsz intézményhez telepített napelemrendszert a szegedi önkormányzat

Huszonegy intézményhez telepített napelemrendszert a szegedi önkormányzat, a beruházással jelentősen csökkenthető a vásárolt villamos energia mennyisége – jelentette ki Kovács Tamás (Párbeszéd) gazdasági alpolgármester hétfőn.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

A politikus a Móra Ferenc Múzeum külső raktárbázisánál tartott sajtótájékoztatón elmondta, az önkormányzat a Zöld város programhoz illeszkedve folyamatosan korszerűsíti intézményei energetikai rendszereit, és energiafelhasználásában növeli a megújuló források részarányát. Az alpolgármester emlékeztetett, tavaly a Szegedi Vízmű Zrt. telephelyein 165 millió forintból alakítottak ki napelemrendszereket, melyeknek köszönhetően a többségi önkormányzati tulajdonú cég energiafelhasználásának több mint 60 százalékát megújuló forrásból fedezik.

Idén az önkormányzat saját forrásból 222 millió forintból 21 intézményéhez telepített napelemrendszereket. A tíz óvoda, hét művelődési ház mellett a dorozsmai temetőnél, az IH Rendezvényközpontnál, a krematóriumnál, valamin a múzeum külső raktárbázisánál épült napelemes rendszer. Ezek közül három a legnagyobb, 50 kW-os névleges teljesítményű háztartási méretű kiserőmű. Az erőművek teljes névleges teljesítménye 463 kW – közölte Kovács Tamás. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az intézményeknél a napelemek telepítése mellett megvalósított energetikai korszerűsítésekkel együtt 70 százalékos megtakarítás érhető el az energiafelhasználásban – mondta az alpolgármester.

Fogas Ottó múzeumigazgató közölte, a közgyűjtemény épületeinek többsége belvárosi műemlék, így azoknál nem telepíthetők az ingatlanokra vagy azok mellé napelemek. A külső raktárbázis épülete mellett azonban kialakítható volt egy kiserőmű. A raktárbázis éves villamosenergia-számlája 6-7 millió, gázszámlája 12-13 millió forint. A napelemek telepítése, valamint a hűtési, fűtési és melegvíz-előállító rendszer saját forrásból megvalósuló korszerűsítésének köszönhetően ez a számítások szerint 3-5 millió forintra csökken – közölte az muzeológus.

Ajánlott tartalom

Piacra dobhatják az éjszaka is működő napelemeket

Ausztrál kutatók olyan technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi, hogy a napelemek éjszaka is energiát termeljenek a Föld hőkisugárzását hasznosítva.