Több támogatást kér a Társaság a Lakásépítésért az energiahatékony lakások építésére

A lakásépítések, és -felújítások érdemi élénkítéséhez minél több európai uniós forrást kellene felhasználni energetikai felújításokra, energiahatékony lakásépítésekre, és be kellene vezetni egy alacsony kamatú, forintalapú, hosszú távú lakáshitelt – közölte a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE) pénteken az MTI-vel.

Az egyesület a GKI egyik felmérésére hivatkozva arra hívja fel a figyelmet, hogy kevesebben tervezik egy éven belül a lakásvásárlást, mint negyedévvel ezelőtt, és a lakásfelújítást, -bővítést tervezők száma is csökkent az olcsó hitelek és a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) ellenére. Az OTP Jelzálogbank friss elemzését idézve ugyanakkor kiemelik, hogy a tavalyi élénkülés után idén látványosan tovább nőtt az újépítésű lakások kereslete Budapesten, és év végére virtuálisan elfogyhat az azonnal költözhető, eladatlan lakáskészlet.

A TLE továbbra is szükségesnek tartja a jó minőségű, energiahatékony lakásépítéseket ösztönző kormányzati intézkedések bevezetését, mert az új lakások építése változatlanul évszázados mélyponton van, és a magyarországi lakásállomány minőségi megújítása is sürgető feladat. Az egyesület azt javasolja, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának kedvezményes forrásait a lakásépítést, lakásfelújítást vállaló családok számára is tegyék elérhetővé. Úgy vélik, a „szocpol-támogatást” olyan szintre kell emelni, hogy az energiahatékony, legális lakásépítések áfa-tartalmát visszajutassa az építkező, az új lakást vásárló gyermekes családoknak. Ennek alternatívájaként a lakásépítésekkel kapcsolatos áfát érdemes lenne 5 százalékra csökkenteni az egyesület szerint. A TLE szerint továbbá ki kell jelölni egy, a lakásépítésekkel, lakásfelújításokkal foglalkozó felelős kormányzati szereplőt is.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.