Törvénysértőnek minősítette a legfőbb skót bíróság a legnagyobb brit tengeri olajmező kitermelésére adott engedélyt

Törvénysértőnek minősítette a legfőbb skót bíróság a legnagyobb brit tengeri olajmező, a Rosebank kiaknázására adott engedélyt.

A polgári peres ügyekre szakosodott legmagasabb szintű skóciai bírói fórum, az edinburghi székhelyű Court of Session csütörtöki végzésében kimondta, hogy az eddigieknél részletesebb környezeti hatásvizsgálatra van szükség, mielőtt megkezdődhet a kitermelés a Rosebank lelőhelyen. Ugyanez vonatkozik a Skócia északkeleti partjai előtt fekvő Jackdaw földgázlelőhelyre is. A határozat szerint az előkészítő munkálatok folytatódhatnak mindkét térségben, de az új hatásvizsgálat elkészültéig nem lehet hozzákezdeni a lelőhelyek nyersolaj- és földgázkészletének kiaknázásához. A skóciai bíróság a csütörtöki döntéssel helyt adott a Greenpeace és az Uplift környezetvédelmi csoportok keresetének.

Az északi-tengeri szénhidrogénvagyon kitermelésének szabályozásáért felelős brit felügyeleti szerv (North Sea Transition Authority, NSTA) 2023 szeptemberben közölte, hogy a skóciai Shetland-szigetektől északnyugatra fekvő Rosebank lelőhely kitermelési koncessziójának két tulajdonosa, a norvég Equinor és a brit Ithaca Energy megkezdheti az olajmező művelését. A Jackdaw földgázmező kiaknázására a Shell-csoport egyik cége kapott engedélyt. Az Északi-tenger és az Atlanti-óceán földrajzi határvidékén fekvő Rosebank az eddigi feltáró vizsgálatokra alapozott becslések szerint 500 millió hordó nyersolajat rejthet. Ez a legnagyobb olyan brit tengeri nyersolajkészlet, amelynek kiaknázása még nem kezdődött el. Az Equinor előrejelzése szerint a Rosebank művelés alá vétele 8,1 milliárd font (több mint 3900 milliárd forint) közvetlen tőkebefektetést eredményezhet a brit gazdaságban.

A Rosebank mező kitermelésének engedélyezési eljárását azonban folyamatos tiltakozások kísérik a környezetvédő csoportok részéről. A Greenpeace a skóciai bíróság elé beterjesztett keresetében mindenekelőtt azt kifogásolta, hogy a felügyeleti hatóságok a kitermelési engedély kiadása előtt törvénysértő módon nem végeztek hatásvizsgálatot a Rosebank mezőről kitermelt nyersolaj felhasználásának környezeti következményeiről. Ezt az álláspontot hagyta jóvá csütörtökön az eljáró edinburghi bíróság. A jelenlegi munkáspárti brit kormány nem vonta vissza a konzervatív párti elődje által a Rosebank és a Jackdaw mezőkre kiadott kitermelési engedélyeket, de jelezte, hogy nem kíván szembeszállni a környezetvédők által beterjesztett jog keresettel és a bírósági döntéssel.

Ajánlott tartalom

Kína és Magyarország új kutatóközpontot hoz létre Zalaegerszegen

Intelligens, új energiájú járművekre és energiatároló rendszerekre fókuszáló kutatási, fejlesztési és tanúsítási központot tervez létesíteni Zalaegerszegen egy kínai–magyar konzorcium.