Tovább nőtt a radioaktivitás Fukusima partjainál

Műgyantával permeteznék a japán hatóságok a fukusimai atomerőmű környékét, hogy megakadályozzák a radioaktív por szétszóródását és a szennyezett víz felszívódását. A partoknál tovább nőtt a tenger sugárszennyezettsége, és nőtt a természeti katasztrófa áldozatainak száma is.

Csütörtökre tovább nőtt a sugárszennyezés koncentrációja a fukusimai atomerőmű közelében a japán partoknál. A legfrissebb adatok szerint a tengervízben 4355-ször magasabb a radioaktív jód koncentrációja a megengedettnél.
A szennyezés a japán hatóságok szerint felveti az atomerőmű környékén létrehozott kiürített övezet kiterjesztésének szükségességét is. Jelenleg az erőmű húsz kilométeres körzetét evakuálták, harminc kilométeres körzetben pedig ajánlották az elköltözést. A kitelepítési zóna bővítését szerdán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) is javasolta.

 
A japán kormány helyi idő szerint csütörtök délután elvetette a zóna bővítését. “A kormány egyelőre nem tervez ilyen intézkedést” – jelentette be Edano Jukio kabinetfőnök. A NAÜ az erőműtől negyven kilométerre lévő, hétezer lakosú Iitate kiörítését javasolta.
A földrengés és az azt követő szökőár során megsérült, az áramellátás kimaradása miatt pedig válságosra fordult helyzetű Fukusima Dai Icsi atomerőmű négy blokkját menthetetlennek vélik a japán hatóságok. A legfrissebb hírek szerint most már azon dolgoznak, hogy teljesen leszigeteljék a megsemmisült reaktorblokkokat, ennek érdekében 60 ezer liter műgyantát fognak szétpermetezni az épületek körüli talajra, hogy megakadályozzák a sugárszennyezett víz felszívódását. A különleges műgyantát általában az építőiparban használják, hogy a munkálatoknál megakadályozzák a por- és homokszemcsék terjengését a levegőben. Ezzel a módszerrel a fukusimai erőműnél a szakemberek szerint meg lehetne akadályozni, hogy az erőmű területén lévő romokra leülepedett radioaktív részecskék a légkörbe kerülve továbbterjedjenek.

 
Bár az atomkatasztrófa háttérbe szorította, folytatódik a földrengés és a cunami áldozatai utáni kutatás is. A hatóságok legfrissebb összesítése szerint a természeti katasztrófában legalább 11 417-en meghalltak, 16 273 személyt eltűntként tartanak nyilván. A hatóságok 200 ezer, otthon nélkül maradt túlélőt helyeztek el 1900 átmeneti száláson.
A földrengés és a szökőár 18 ezer házat semmisített meg, 130 ezer épület szenvedett károkat.

Ajánlott tartalom

Az EP szeretné, ha minden ország pénzügyileg is hozzájárulna az éghajlatváltozás elleni fellépéshez

Az Európai Parlament (EP) brüsszeli plenáris ülésén az EP-képviselők állásfoglalást fogadtak el, amely szerint minden országnak pénzügyileg is hozzá kellene járulnia az éghajlatváltozás elleni fellépéshez - tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.