Továbbra is olajjal szennyezett a tengerfenék a Mexikói-öbölben

A tavaly felrobbant tengeri fúrótoronyból a Mexikói-öbölbe ömlött kőolaj továbbra is ott van tengerfenéken – jelentette ki szombaton Washingtonban egy tengerkutató, aki búvárhajóval vizsgálta a katasztrófa térségét a tenger mélyén.

Samantha Joye, a Georgiai Egyetem kutatója szerint a várakozásokkal ellentétben az olajfaló mikrobák nem tüntették el a szennyezést, annak legfeljebb 10 százalékát oldották fel. Egy tengeralattjáróval Joye ugyanazokat a helyszíneket kereste fel decemberben, amelyeket már a nyáron is megvizsgált, és arra számított, hogy kőolajnak már hűlt helye lesz, de nem így történt. Joye és kollégáinak vizsgálata ellentétben áll más tanulmányokkal, amelyek sokkal biztatóbb képet festettek a környezeti katasztrófáról. Az energiaügyi minisztérium egy kutatója például arról beszélt, hogy az olajfaló mikrobák “nagyon gyorsan dolgoznak”, a BP olajtársaság helyreállítási főfelelőse azt jósolta, hogy 2012-re “majdnem minden rendbe jön”. Az olajtársaság Deepwater Horizon nevű olajfúróplatformjából 780 millió liter kőolaj ömlött a tengerbe az április 20-i robbanás után. A szombati tudományos konferencián Samantha Joye video- és diafelvételekkel bizonyította, hogy a kőolaj nem bomlik le olyan gyorsan, mint azt remélték, és hogy az olajfolt “megtizedelte” a tengerfenék élővilágát.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.