Tudta, hogy 25 fokban termelnek ideálisan a napelemek?

A napelemek egyik legnagyobb ellensége a 35 fokos hőség.

A napelemek fizikai tulajdonságait tekintve ugyan igen ellenállóak az őket érő környezeti hatásoknak, ugyanakkor bizonyos elemek ki is hatnak teljesítményükre. Ilyen impulzus a napsugárzás is, ami éppen az „üzemanyagot” is jelenti a panelek számára. A napelemek sötét színük miatt hőelnyelő tulajdonsággal is rendelkeznek. Ez a sajátosság jól jön abban az esetben, ha a téli hónapokban hó borítja a paneleket, hisz ez elősegíti az olvadást. Nyáron viszont ez csak hátrányt jelent. Az erős napsugarak annyira felforrósítják a paneleket, hogy azok termelékenysége lecsökken. Érdekesség, hogy néhány napelem gyártó pont a hőelnyelő tulajdonság miatt kombinált napelemeket is fejleszt, amelyek az elektromos áram előállítása mellett a bennük áramló folyadékok (olaj, víz) felmelegítésére és azok további hasznosítására is alkalmasak. Tudni érdemes, hogy a napelemek 20-25 fokos hőmérsékleten tudják leadni a legnagyobb teljesítményt. Ez az a hőmérséklettartomány is, aminél a gyártók a teszteket futtatják le a laboratóriumokban a paneleken.

Vagyis a telepítéseket követően a folyamatosan változó körülmények között a mért adatok eltérhetnek a meghatározottaktól. Ilyen változó körülmény a hőmérséklet is. A napelemeket az évszakok, napszakok és a Nap beesési szögének változásával más-más hőbehatás éri. A legtöbb hagyományos napelem a keletkező hővel nem tud hatékonyan gazdálkodni, sőt leginkább negatív hatásként éli azt meg. Laboratóriumi körülmények között egy napelem panelra 1000W/m2 besugárzást bocsátanak, 1,5-es légköri tisztaság és 25 °C cellahőmérséklet mellett. A nyári időszakban ugyanakkor a napelemek felületi hőmérséklete elérheti akár a 60-70 °C fokot is.

Az optimális 25 °C-os üzemi hőmérséklettől való 1 °C-os eltérés körülbelül 0,4%-nyi teljesítménycsökkenést jelent. Így nem kell csodálkoznunk, ha az enyhe, de napsütéses tavaszi időszakban a napelemek jobban teljesítenek, mind a 30 °C feletti nyári hónapokban, mikor a panelek felületi hőmérséklete a léghőmérséklet többszöröse is lehet.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.