Jelentős bizonytalansági tényezőt jelent az új díj azoknak, akik 2017. március 31-e után adják be igényüket háztartási méretű kiserőmű (így napelemes rendszerek) csatlakoztatására, mert a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendelete szerint 4 kW teljesítmény felett elosztói teljesítménydíjat kell fizetniük.

Új díj jön a napelemekre

Jelentős bizonytalansági tényezőt jelent az új díj azoknak, akik 2017. március 31-e után adják be igényüket háztartási méretű kiserőmű (így napelemes rendszerek) csatlakoztatására, mert a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendelete szerint 4 kW teljesítmény felett elosztói teljesítménydíjat kell fizetniük.

A MANAP Iparági Egyesület álláspontja szerint ugyan a díj mértéke egyelőre 0 forint, ám semmilyen biztosíték nincs arra nézve, hogy ez nem változik meg a jövőben. Ez a bizonytalansági tényező nem támogatja az alternatív energiaforrások elterjedését és így a környezetbarát megoldásokat Magyarországon, írja a piacesprofit.hu. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal „a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól” szóló rendelete szerint amennyiben a háztartási méretű kiserőmű telepítését tervező rendszerhasználó igénybejelentése 2017. március 31-e után történik meg, akkor a 4 kilowatt teljesítményt meghaladó részre elosztói teljesítménydíjat kell fizetnie, kivéve, ha az áram visszatáplálása a hálózatba műszakilag akadályozott. Az elosztói teljesítménydíj a rendelet hatályos szövege szerint jelenleg: 0 Ft/kW/év.

A Háztartási Méretű Kiserőművek (HKME) tulajdonosai oda-vissza mérő villanyórán keresztül levonhatják éves fogyasztásukból a megtermelt és kitáplált villamos energia mennyiségét. A MANAP Iparági Egyesület elnökségének véleménye szerint a későbbiekben telepítendő lakossági rendszerek jelentős részét, a kis- és középvállalkozások, illetve központi költségvetési és önkormányzati szervek napelemes HMKE rendszereinek szinte 100 százalékát érinti az új szabályozás. Akik 2017. március 31. után adják be 4 kilowatt feletti rendszerre a csatlakozási igényüket, egy előre nem ismert kockázatot vállalnak, ugyanis a díj mértéke, változatlansága nem rögzített hosszú távon.

„Az elosztói teljesítménydíj alapjában véve indokolható, ugyanis a villamos hálózatra szüksége van az érintett napelemes rendszerek üzemeltetőinek is. Az is elfogadható, hogy a villamos hálózat fenntartójának a költségeit valahogyan fedezni szükséges. Álláspontunk szerint ugyanakkor a napelemes rendszerek elterjedtségének magyarországi szintje alapján még korai a zöldenergiák terjedését gátló intézkedések bevezetése. A jelenlegi 0 forintos díj ugyan tükrözi ezt, de a rendelet megteremtette annak a lehetőségét, hogy egy alacsony szintű jogszabályban akár egy tollvonással súlyos terhet kaphassanak a napelemes rendszerek tulajdonosai. A díj mértékének a következő években való esetleges megváltoztatása keresztülhúzhatja megtérülési számításaikat, így jelentős kockázatot hordoz magában” – mondta Szolnoki Ádám, a MANAP elnöke.

A MANAP rendszeresen egyeztetett a magyar villamosenergia-rendszer szereplőivel, így a szabályozó szervekkel is, és jeleztük, hogy a díjmeghatározás lehetősége jelentős bizonytalanságot fog okozni az általunk képviselt iparág szereplőiben, és még inkább a napelemes rendszereket telepíteni kívánók, tehát a lakossági felhasználók és a kis- és középvállalatok körében, ami nyilvánvalóan nem segíti az alternatív energiaforrások elterjedését. Ezt a bizonytalansági tényezőt a teljesítménydíj jelenlegi négyéves ciklusra vonatkozóan a jelenlegi 0 forinton való rögzítésével, illetve az azt követő időszakra való hosszú távú előre meghatározásával, így a kiszámíthatóság növelésével lehetne megszüntetni. A díj későbbi meghatározásánál fontos lesz figyelembe venni az érintett napelemes rendszereknek a villamos hálózat stabilitására, a hálózati veszteségek csökkentésére gyakorolt jótékony hatásait is az egyébként elkerülhetetlen modernizálási költségek mellett” ‒ tette hozzá Szolnoki Ádám. A rendelet teljes szövege erről itt érhető el.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.