Új szabályozás a napelemek telepítésére: eltérő követelmények a tanyák és városok között

A napenergia hasznosítására vonatkozó új szabályozás kapcsán Szolnoki Balázs Ádám, a MANAP Iparági Egyesület elnöke szerint túlszabályozások léptek életbe.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet nem veszi kellően figyelembe a különbségeket a városi és vidéki környezet között, ami Szolnoki szerint hosszú távon problémákat okozhat, írja az infostart.hu. Az új szabályozás szerint a napelemek elhelyezésekor figyelembe kell venni a településkép védelmét, ami az egyes vidéki területeken, például tanyákon másképp értelmezendő, mint egy város központjában, például Pécsen. A rendelet ugyan eltörölte a korábbi korlátozást, amely csak síkban engedélyezte a napelemek telepítését, de a mostani megfogalmazás sem hoz egyértelmű szabályokat. „Szerintünk a szemléletformálás szempontjából fontos az erkélynapelemek telepítése, amelyek kis mértékben hozzájárulhatnának a háztartások energiaellátásához. Az új szabályozás azonban ezt a lehetőséget is megvonja, így a lakásban élők nem tudnak részesedni a napenergia-hasznosításból, ellentétben Nyugat-Európával” – nyilatkozta Szolnoki az InfoRádiónak. A szakember hangsúlyozta, hogy az építési szabályok helyi szintű szabályozása indokolt, de az országos kiterjesztés nehezen igazolható. Reményét fejezte ki, hogy a rendelet végleges életbe lépése előtt, a hátralévő három hónap során még változhatnak a szabályok.

Ajánlott tartalom

Az alumínium tolóajtókat egyre többen keresik – nem véletlenül!

Az alumínium szerkezetek szerepe a fenntartható építkezésben egyre hangsúlyosabbá válik. A modern építőiparban az energiahatékonyság és a környezetvédelem kulcsfontosságú tényezők, amelyek napjainkban konkrétan meghatározhatják a vállalkozások versenyképességét és hosszú távú helytállóságát. Az alumínium nyílászárók olyan innovatív megoldások, amelyek nemcsak esztétikusak és funkcionálisak, hanem pusztán a beépíttetésükön keresztül hozzájárulhatnak az épületek energiahatékonyságának javításához is.