Új-Zéland 10-20%-kal csökkenti széndioxid kibocsátását 2020-ra

Bár Új-Zéland üvegházhatást okozó gázkibocsátása, amely kevesebb, mint 0,5 %,  a Kiotói Egyezmény megköveteli a 40 leggazdagabb országtól ökológiai lábnyomuk csökkentését, ezért ennek kiemelkedően fontos szerepe lesz a decemberben megrendezendő csúcson. Ezt szem előtt tartva jelentette be az új-zélandi kormány a széndioxid kibocsátásának akár 20%-os csökkentését a következő 11 évben.

„Ez a cél, nemzetközileg hiteles, a környezetért és a gazdaságért is egyaránt felelős.” – mondta az éghajlatváltozásért felelős miniszter, Nick Smith nyilatkozatában. – „Ez egy ambiciózus, és megvalósítható cél.” Üzleti csoportok egyetértettek Smith-szel, hiszen Japánban és az Egyesült Államokban is elegendő volt egy hasonló döntés meghozatala az éghajlatváltozás kezelésére.

A csökkentés jelentős kihívás lesz Új-Zéland számára, mivel kibocsátásuk 1990 és 2008 között 24%-kal emelkedett egy olyan szintre, ami már meghaladja az ENSZ által felállított határvonalat. Smith továbbá beszélt olyan egyedi intézkedésekről is, amelyek a mezőgazdasági ágazat kibocsátását is csökkentik.

Auckland

„Sikeres első lépésként könyvelhetők el a már megkezdődött tárgyalások a 2012-es Éghajlatváltozási Megállapodás kapcsán.” – mondta Jonathan Boston, a Wellington-i Victoria Egyetem Politikai Tanulmányok Intézetének igazgatója, aki reméli, hogy a 10-20%-os csökkentés a kormány nem végleges álláspontja.
Ezt a nézetet osztja a Greenpeace is, aki kijelentette, a projekt meghirdetésével Új-Zéland nem lesz konstruktív játékos a koppenhágai ülésen.

Ajánlott tartalom

Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

Szerencsére „csak” a balatoni árvaszúnyog-helyzetről van szó – ezek a rovarok ugyan nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen a kutatók szerint.