Újabb madáreltérítő szerelvényeket szereltek fel hálózati vezetékekre

Madáreltérítő szerelvényeket szereltek fel feszültség alatti átviteli hálózati távvezetékekre Dabas környékén a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) szakemberei.

Az elmúlt években több mint kétezer darab madáreltérítő szerelvényt helyeztek el a MAVIR távvezetékein, ennek köszönhetően az év madarának választott túzok populációinak ütközési balesetei negyedére, évente átlagosan hat példányra – csökkentek – tájékoztatta a társaság hétfőn közleményben az MTI-t.  A hétvégén a MAVIR szakemberei újabb 4 darab Fire-Fly rotációs madáreltérítő szerelvényt szereltek fel a 25 méter magasan függő, feszültség alatt lévő távvezetékekre. Az energiaellátás biztonsága érdekében ezeket csak a legritkább esetekben lehet üzemen kívül helyezni. Az eszközök működésének lényege, hogy a szerelvények forgó lapjait ultraibolya sugarakat is visszaverő bevonattal látják el, így azok a fényben forogva, pulzáló fel-felvillanások hatását keltik. Ezzel a módszerrel észrevehetőbbé válnak a vezetékek a túzokok és egyéb madárfajok számára. Idén további kétszáz szerelvény elhelyezését tervezik.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.