MTI/Szigetváry Zsolt

Újabb transzformátor-alállomást adott át az E.ON Dél-Budán

Újabb transzformátor-alállomást létesített az E.ON Hungária csoport Dél-Budán a terület ellátásbiztonságának növelése érdekében, a 3,76 milliárd forintos beruházást részben európai uniós forrásból, részben pedig saját finanszírozásban valósította meg a vállalat.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

A létesítmény szerdai átadóján Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta: az ilyen beruházások kulcsfontosságúak Magyarország versenyképessége szempontjából. A következő időszakban jelentősen nő majd a villamosenergia-fogyasztás, amit a hálózatoknak megfelelően ki kell szolgálni, és biztosítani kell a napelemes rendszerek számára is az áramhálózathoz való csatlakozás lehetőségét. Az őrmezői alállomás építése egy hálózatfejlesztési program része, az E.ON a Dunántúlon, Pest vármegyében és a fővárosban 1 milliárd euró értékben tervez hálózatfejlesztéseket a következő években – mondta Katona Ádám, az E.ON Hungária csoport hálózatokért felelős vezérigazgató-helyettese. A rendezvényen Steiner Attila kifejtette: az új beruházás hozzájárul ahhoz, hogy sokkal rugalmasabb legyen a hazai villamosenergia-hálózat, sok ilyenre van még szükség az ország minden területén.

Az államtitkár kitért arra, hogy a megújulóenergia-termelés területén nagyon jó eredményeket ért el Magyarország. Már több mint 7000 megawattnyi a napelemes kapacitás, így napos idő esetén a paksi atomerőmű és a napelemek 100 százalékban el tudják látni az országot – jelezte. Hozzátette azt is, hogy egyre inkább felértékelődik a villamos energia tárolásának lehetősége. Steiner Attila felidézte: a beruházások ösztönzése érdekében 160 milliárd forint keretösszegű, az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásaiból finanszírozott programot indítottak, ennek részeként valósult meg az őrmezői transzformátor-alállomás. Katona Ádám ismertette: a beruházás célja, hogy a térség megnövekedett energiafogyasztási igényeire megoldást nyújtson, erősítse az ellátásbiztonságot, és további megújulóenergia-forrásokat tudjanak a hálózathoz csatlakoztatni. Az alállomás csaknem 22 ezer lakossági ügyfél áramellátását szolgálja, de kiszolgálja majd a jövőben megvalósuló létesítmények igényeit is, például áramot biztosít majd a közelbe tervezett Dél-Budai Centrumkórháznak – közölte. A 3500 négyzetméteres alállomáson a transzformátorok és minden berendezés működése teljesen automatizált, távolról felügyelhető. A vezérigazgató-helyettes a beruházás különlegességeként említette, hogy a hazai lakossági energiaellátásban először alkalmaztak okostranszformátorokat, amelyek folyamatosan gyűjtik és elemzik az adatokat saját működésükről, előre jelezve így az esetleges működési zavarokat.

Ajánlott tartalom

MEKH: dinamikus szabályozási tesztkörnyezet bevezetését tervezi a MEKH

A legjobb nemzetközi gyakorlatok figyelembevételével készül az energetikai szabályozási tesztkörnyezet rendelettervezete, amelyet még idén konzultációra bocsájt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) azzal a céllal, hogy teret adjon a műszakilag és gazdaságilag már érett, de idehaza még nem alkalmazott innovatív megoldások akár párhuzamos tesztelésének is - emelte ki a hivatal közleménye szerint Ságvári Pál, a MEKH stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese a Portfolio Energy Investment Forumon tartott csütörtöki előadásában.