Uniós biztosok: a vízhiány már a Föld népességének egynegyedét érinti

A Föld népességének egynegyede nem jut hozzá tiszta vízhez – hívta fel a figyelmet Josep Borrell az Európai Unió kül-és biztonságpolitikai főképviselője és Virginijus Sinkevicius környezetért, óceánokért és halászatért felelős uniós biztos, a víz nemzetközi világnapja alkalmából közzétett nyilatkozatában.

Az Európai Bizottság tisztségviselői állásfoglalásukban azt írják: a biztonságos és megfizethető vízhez való hozzáférés a világ számos részén nagy kihívást jelent. A klímaváltozás, szélsőséges időjárás, a vízkörforgás és hőmérsékletváltozás, vagy a tengerszint emelkedése, súlyos vízhiányhoz vezethet, ami amellett, hogy, komoly destabilizáló hatással lehet az országokra és régiókra, a békére, és biztonságra, tovább növeli az társadalmi egyenlőtlenségeket. A biztosok hangsúlyozták: a vízhiány Európában is nő, ezért a uniós Zöld megállapodás, -amelynek célja a klímasemlegesség elérése 2050-re az EU-ban – elő kívánja segíteni a vízi ökoszisztémák védelmét, többek között a természetes megoldások révén. A vízfelhasználás fokozott hatékonysága és a víz újrafelhasználásának előmozdítása is kiemelt téma az EU napirendjében. A vízkészletek fenntartható kezelése globális fellépést és erős nemzetközi együttműködést igényel, amelynek előnyei az egész gazdaságot és társadalmat érintik. “Együtt kell megerősítenünk a víz valódi értékét, ez az egyik legértékesebb természeti forrás, amit mindenki számára meg kell őriznünk. Minden csepp számít” – húzták alá az uniós tisztségviselők.

Ajánlott tartalom

Az állattartásnak meghatározó szerepe van és lesz is a mezőgazdaságban

Az Agrárminisztérium (AM) a jövőben is elkötelezett az ágazat segítése mellett, a magyar állattenyésztők és állattartók számára uniós összehasonlításban a legnagyobb számú támogatási jogcím áll rendelkezésre - mondta az AM parlamenti államtitkára csütörtökön Hódmezővásárhelyen, a 31. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Szakkiállítás és Vásár megnyitóján a minisztérium közleménye szerint.