Üzemanyagot termelő napfestéket fejlesztettek ki ausztrál tudósok

Ausztrál tudósoknak sikerült olyan napfestéket létrehozniuk, ami a napenergiából és vízgőzből képes hidrogént - a legtisztább energiaforrást - előállítani.

Ausztrál tudósoknak sikerült olyan napfestéket létrehozniuk, ami a napenergiából és vízgőzből képes hidrogént – a legtisztább energiaforrást – előállítani. Az eredményeiket az ACS Nano oldalon publikálták. A napfesték egy olyan festék, ami elnyeli a nap sugarait és eközben áramot termel. Mindezt persze borzalmas hatásfokkal, a fény-elektromosság átalakítás hatékonysága mindössze egy-két százalék, de kezdetnek nem rossz, írta az index.hu. A tudósok azonban kifejlesztettek hozzá egy új anyagot, a molibdén-szulfidot, ami úgy viselkedik, mint a szilikagél: ezt különböző tasakoknál használják, elnyeri a nedvességet, és így a tasakban tárolt az étel, gyógyszerek vagy elektronikus berendezések szárazon tarthatóak. Azonban a molibdén-szulfid félvezetőként is funkcionál és mint katalizátor, elősegíti a víz hidrogénre és oxigénre való szétbontását. Amennyiben a molibdén-szulfidot titán-oxid részecskékkel keverjük össze, akkor egy olyan napfény-elnyelő festéket kapunk, ami hidrogén üzemanyagot termel nedves levegőből és napenergiából. Ráadásul nem kell hozzá szűrt, tiszta víz, és a nagyon száraz, de vízközeli helyeken is használható. A titán-oxid egy fehér pigment, ami már most gyakori alkotóeleme a falfestékeknek. Ez azt jelenti, hogy egy kis adalék az új anyagból, és a téglafal átalakul egy energiatermelő, üzemanyag-előállító ingatlanná
– mondta a kutatást vezető Torben Daeneke, az RMIT University tudósa.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.