Válságba kerülhet a globális napelempiac

Igen komoly nyersanyaghiány lépett fel az utóbbi években, ami aggasztja a nagy napelemgyártókat.

Mialatt a napelemekre folyamatosan nő az igény, és ezt a napeleme előállító vállalatok is le szeretnék követni, addig a panelek előállításához szükséges alapanyagok előállításában és beszállításában jelentős fennakadások tapasztalhatók. Az egyik nagy kínai napelemgyártó, a JinkoSolar arra panaszkodik, hogy a napelemek előállításának egyik fő alapanyaga, a poliszilicium ellátottsága nem elegendő, és vélhetően ez az idei évben fenn is fog állni. Ráadásul az elmúlt egy évben a poliszilícium ára folyamatosan nőtt, ami kezdetben a COVID-19 járvány okozta ideiglenes gyárbezárások miatt volt, később azonban oly mértékben megugrott a kereslet, hogy azt az újranyitásokkal sem tudták lekezelni.

Az áremelkedést a piackutatással foglalkozó Energy Trend nevű cég is megerősítette. A poliszilícium ára az utóbbi hónapban 3,3%-kal nőtt és elérte már a 23 dollár/kg-os szintet. Dany Qian, a JinkoSolar elnök-helyettese szerint a piacon a kereslet és kínálat teljesen felborult, és amennyiben nem történik meg a mielőbbi kiegyenlítődés, akkor válságba kerülhet az ágazat. Továbbá azt is hozzátette, hogy az áremelkedés nem csak a gyártóknak nem kedvez, hanem a vásárlóknak sem, ugyan még csak kis mértékben, de tapasztalható a szerződéskötések dinamikájának csökkenése is. A kiegyenlítetlenséget leginkább a nem vertikálisan integrált modulgyártókat érintette, mivel ezeket a vállalatok erőteljesen függenek a lapka- és cellagyártóktól, akik pedig közvetlenül érzékelik a poliszilícium árának megnövekedését.

A drágulás az utóbbi időben nem csak a polisziliciumnál volt tapasztalható, hanem az üveg árában is. A napelemek iránti kereslet ugyanis oly mértékben megnőtt, hogy azzal nem tudtak lépést tartani a nagy üveggyártók, így arra áremeléssel reagáltak.

ÍGY LÁTJÁK AZ ELEMZŐK A JÖVŐT

Az elemzők azt mondják, hogy a későbbiekben várható újabb poliszilícium kapacitások bekapcsolódása, de a beszállításban továbbra is fennakadások lesznek. A helyzetet súlyosbítja, hogy más anyagoknál (ezüst, réz) is nagy hiány mutatkozik. A piacon a kiegyenlítetlenség már 2020 negyedik negyedéve óta tart, ami stagnálást is okozott a modulok iránti keresletben. Az előrejelzések szerint ez folytatódni is fog 2021 második félévében is. Az előrejelzések szerint a harmadik és negyedik negyedévben új poliszilícium kapacitásokra lehet majd számítani, főként a GCL-Poly és a Risen vállalatok részéről, akik 2021-ben tervezik megindítani a termelést.

A piac bízik a helyzet normalizálódásában, és abban, hogy az áremelkedések nem lesznek oly mértékűek, hogy az jelentősen befolyásolja a fogyasztói oldal vásárlási kedvét. A napelemek jelenleg az elsőszámú eszközei a globális éghajlatváltozás elleni küzdelemnek, így közös érdek, hogy a kiegyenlítettség mihamarabb megtörténjen.

A szolár ágazat a szűkös nyersanyagok miatt „válsághoz” közelít

 

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.