Szinte mindenben, köztük felépítésben és árban is eltér az eddig megszokott, hagyományos napelemektől az a fejleszés, melyről most úgy tűnik, minden megváltoztathat a napelemek piacán.

Venne pár ezer forintért napelemeket?

Szinte mindenben, köztük felépítésben és árban is eltér az eddig megszokott, hagyományos napelemektől az a fejleszés, melyről most úgy tűnik, minden megváltoztathat a napelemek piacán.

“Game changer” – ezzel a jelzővel illetve számolt be több angolszász forrás is az ausztrál Newcastle-i Egyetem legújabb fejlesztéséről. A kifejezés arra utal, hogy az eddigi gyártástechnológiától teljesen eltérő módon összerakott új napelem radikálisan megváltoztathat mindent, amit a napelemekről eddig gondoltunk. Habár a napelemek ára az elmúlt években is meglehetősen gyorsan csökkent – itt talál a csökkenés mértékéről egy elég beszédes ábrát –, a legtöbben még mindig azért nem váltanak otthon napenergiára, mert a panelek beszerzése és telepítése hazai bérviszonyok mellett nem kis befektetést igényel. És hiába tudja mindenki, hogy megtérül a beruházás, ha egyszerűen nincs elég pénze hozzá.

De lenne itt egy újdonság

Az egyetemi fejlesztőcsapatot vezető Paul Dastoor professzor a Mashable-nek úgy magyarázta a különbséget, hogy miközben a hagyományos napelemek nagy, nehéz, üvegtáblák közé zárt, így aztán vastag paneleket jelentenek, az ő megoldásukkal egy 0,1 milliméternél (!) is vékonyabb műanyag filmrétegre “nyomtatják” a Nap energiáját felvevő paneleket. Így aztán a felhelyezés is jóval egyszerűbb. Dastoor szerint az új technológia további előnye, hogy a hagyományos napelemeknél több áramot termel akkor is, amikor nem ideálisan a fényviszonyok. “Ez azt jelenti, hogy mindegy, milyen a tető fekvése, egyszerűen csak fel kell rá tenni, és kész” – mondta a szakember.

Olcsó lesz, és nincs is már túl messze

Mindez még akkor is megérne egy hírt, ha ilyen előnyök mellett ugyanannyiért lehetne beszerezni, mint a jelenlegi napelemeket. De fejlesztői szerint miközben még a Tesla éppen most érkező napelemes tetőjéből is 235 dollárba (nagyjából 65 ezer forintba) kerül egy négyzetméter, addig ők végül 7,42 dolláron, azaz 2000 forint körül tudják majd tartani a négyzetméterárat. Ha ehhez 10, 20 vagy akár 50 százalékos járulékos költségeket is hozzáveszünk, akkor is könnyen kiszámolható, hogy az újfajta napelem radikálisan olcsóbb lesz.

Az új technológia már a tesztelés utolsó szakaszában jár, az első, valódi körülmények közé szánt 100 m2-nyi panelt már le is gyártották, és ki is helyezték, hogy megnézzék, hogyan bírja a valódi időjárási körülményeket. Az ausztrál Newcastle-i Egyetem kutatócsoportja a héten mutatja be a szakmai közönségnek a technológiát, ezután pedig több iparági partnerrel is belekezdenek a tömeggyártásról szóló tárgyalásokba, írta a hvg.hu. 

 

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.