Több magyar nagyvárosban riasztási vagy tájékoztatási fokozatú szmogriadót rendeltek el.

Porban fuldoklik az ország

Több magyar nagyvárosban riasztási vagy tájékoztatási fokozatú szmogriadót rendeltek el.

Nyíregyházán a legrosszabb a helyzet, és csütörtökön várhatóan Várpalotára is riasztást adnak ki, de Budapesten a Teleki téren és Csepelen is riasztási fokozatot értek el a légszennyezettségi adatok. Veszély leselkedik ilyenkor a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőkre, hat százalékkal több a halálozás, mint egyébként. Ha a légszennyezettség eléri a riasztási fokozatot, még az egészségeseknek is lehetnek allergiához hasonló tüneteik. Több helyen is a riasztási fokozat közelében mozog Magyarországon a szálló por koncentrációja, ami miatt az egészséget károsító mértékűre nőhet a légszennyezettség. Nyíregyházán október 30-án rendeltek el szmogriadót, 31-én Miskolcon és Debrecenben a szmogriadó tájékoztatási fokozata lépett érvénybe. November elsején csak szűk tartományon belül változott a szálló por koncentrációja. Voltak települések, ahol némileg csökkentek az értékek, Esztergomban, Százhalombattán, Vácon és Szegeden viszont emelkedett a porszint. November másodikán a tájékozási fokozatot Budapesten, Pécsett, Győrben, Várpalotán és Székesfehérváron is elrendelték.

 
Debrecenben, Miskolcon és Pécsett jellemzően a forgalmasabb pontokban mértek magasabb szennyezettségi értékeket. Budapesten viszont elsősorban nem a belváros, hanem a külső területek voltak a szennyezettebbek. Szerda délután a 8. kerületben a Teleki téren, illetve Csepelen mértek a határértéket jóval meghaladó pormennyiséget; estére némileg javult a helyzet. Budapesten egyébként egységesen csak a főpolgármester adhat ki riasztást, az egyes kerületeknek ilyen hatáskörük nincsen. A szmogriadónak majdnem mindig meteorológiai okai vannak – tudtuk meg Szuhi Attilától, a legszennyezes.hu szakértőjétől. „Ősszel a talaj közelében lehűl a levegő, eközben körülbelül ezer méter magasan van felettünk egy melegleveg- sáv, tehát olyan, mintha egy fedővel lefedték volna a Kárpát-medencét. Amíg ez a meleglevegő-nyelv nem mozdul el, nincs légmozgás, addig nem tud frissülni a levegő, az emberek által kibocsátott káros anyagok nem tudnak távozni. Ez a helyzet akkor szűnik meg, ha jön egy front, ami friss légtömeget hoz be” – mondta Szuhi. Szaknyelven ezt a jelenséget inverziónak, azaz fordított légrétegződésnek nevezik.
Szuhi szerint vannak különösen problémás területek, mint például a Sajóvölgy, ahol még inkább megáll a levegő. Legutóbb hasonlóan rossz helyzet márciusban volt, de most a tél közeledtével megint jön a rossz szmogadatok szezonja. A szakértő szerint idén azért is lehet még rosszabb a helyzet, főleg a keleti országrészeken, mert anyagi okok miatt sokan a gázfűtésről fa- vagy széntüzelésre álltak át, aminek sokkal nagyobb a káros anyag kibocsátása. A szálló por koncentrációjának növekedését elsősorban a közlekedésből származó szennyező anyagok okozzák.

 
Riasztás
A szmogriasztás elrendelésének jogszabályi feltétele, hogy egymást követő két napon a levegő szállópor-koncentrációja meghaladja a köbméterenkénti 100 mikrogrammos értéket. hogy Nyíregyházán már napok óta a riasztási küszöbérték feletti értékeket mértek, de ha a helyzet Várpalotán sem javul, várhatóan ott is elrendeli a riasztást a város polgármestere. Jelenleg hármas szintű a szálló por koncentrációja, vagyis tájékoztatási szint van érvényben több nagyvárosban is, így Budapesten, Debrecenben, Miskolcon és Pécsett. Ezeken a területeken köbméterenként 75 és 100 mikrogramm közötti értékeket mértek.

 
Egészségtelen
Az ÁNTSZ közleménye szerint a szálló por jelentősen rontja a krónikus légzőszervi betegek (például asztmások, COPD-sek) egészségiállapotát: náluk az általános panaszok erőteljesebben jelentkezhetnek, a köhögés és fulladás gyakoribbá válhat. Ha a panaszaik erősödnek, akkor telefonon konzultáljanak orvosukkal, hogy miként változtassanak a
terápiájukon – kérik őket. Az apróbb szemcseméretű szálló por a tüdőben bekerül a véráramba, elindítja a véralvadás folyamatát, így a szálló por koncentrációjának növekedése megemelheti a szív- és érrendszeri betegek körében
az infarktus, embólia előfordulását. A leginkább veszélyeztetettek az említett krónikus betegségben szenvedők, illetve az idősek és kisgyermekek. A szálló por hatására romlik az agy és a szív oxigénellátottsága, továbbá fokozódik a véralvadás, s ez növeli az infarktus, a trombózis, az embólia kockázatát.

 
A teljes cikk itt olvasható.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.