Az áramtermelőknek 2008-ra és 2009-re kiosztott, együttesen évi 11,99 millió tonna - ingyenes szén-dioxid kvóta átmeneti időre szól, mert az Európai Unióval nem sikerült tisztázni a szükséges mennyiséget - mondta el Nemes Csaba, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője az energiainfo.hu portál szerdán Budapesten megtartott sajtóbeszélgetésén.

Az áramtermelők szén-dioxid kvótája átmeneti időszakra szól

Az áramtermelőknek 2008-ra és 2009-re kiosztott, együttesen évi 11,99 millió tonna – ingyenes szén-dioxid kvóta átmeneti időre szól, mert az Európai Unióval nem sikerült tisztázni a szükséges mennyiséget – mondta el Nemes Csaba, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője az energiainfo.hu portál szerdán Budapesten megtartott sajtóbeszélgetésén.

A főosztályvezető az MTI kérdésére válaszolva hozzáfűzte: a Bizottság 36 millió tonnányi kvótát tartott vissza a 2010-11-12-es évekre, mert az ingyenes kiosztás és a tényleges kibocsátás között sok cégnél akár 50-60 százalékos rés mutatkozik.  A napokban jelent meg az a kormányrendelet a kiosztási listával, ami szerint az áramtermelő erőművek 2008-ra és 2009-re összesen 11,99 millió tonna kvótát kaptak. A kvóta meghatározását az áramtermelőknél is az Európai Unióban legjobb mutatók alapján állapítják meg. Nemes Csaba szerint a gazdasági válság miatt csökkenő termelés egyébként mérsékli a kibocsátást.

Drucker György, az energiainfo.hu vezető elemzője úgy vélekedett, hogy válság különösen a fokozottan kitett országokban okoz problémát az energetikában a klímavédelem szempontjából, mert a megújuló áramtermelés nincs összhangban a kvótakereskedelemmel és az energiahatékonyságot ösztönző mechanizmussal.

Az energiainfo.hu elemzése szerint a klímavédelem költségeit a szén-dioxid-kereskedelem és a megújulónak tekintett energiaféleségek támogatása révén “kerülő úton” építik be az árakba a kibocsátás megadóztatása helyett. Nemes Csaba szerint viszont szigorú szabályozás esetén a szén-dioxid kvóta mérsékli a kibocsátást.

Szepesi Attila, a KPMG pénzügyi tanácsadója szerint az energetikai beruházásokban nem könnyű a klímavédelem közvetlen költségét tervezni. Baráth Barna, a Vertis Környezetvédelmi és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója ezzel összefüggésben említette meg, hogy az európai kvóta ára jelenleg 13 euró körül van, de 2012-re a nagy tanácsadó cégek 12-50 euró között prognosztizálják az árat, míg 2020-ra 24-45 euróval számolnak.

Ajánlott tartalom

Áder János: a klímaváltozás ellen is sokat tehetnek az állati takarmányfehérjét előállító üzemek

Európa sem tudja a hús előállításához szükséges takarmányt előállítani, ezért azok az üzemek, amelyek élelmiszeripari melléktermékekből állati takarmányfehérjét állítanak elő, sokat tehetnek a klímaváltozás ellen - mondta Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke csütörtökön Üllőn.