Légifotó fedi fel a környezetszennyezést

Korábban elérhetetlen pontosságú vizsgálatokat lehet elvégezni a magyar fejlesztésű, nagyfelbontású légifotós kamerával. A rögzített képeken megkülönböztethetők a növények, de még a rejtett vízszennyezést is észleli.

Az [origo]-n korábban már bemutatott, magyar fejlesztésű kamerával olyan felvételeket lehet készíteni, amelyen például jól elkülöníthetők a különböző növényfajok, akár egy erdő különböző fajta fái is. A digitális feldolgozás során pontosan meg lehet állapítani egyik vagy másik faj arányát is, és ezzel a növényzet változásának alakulása is nyomon követhető. A felbontás részletességének köszönhetően ezeken a felvételeken a növények egészségi állapota is ellenőrizhető – légi fotózással készülő térképekkel foglalkozó Interspect cég szakértője az [origo]-nak. A nagyfelbontású felvételeken akár a folyókba illegálisan beengedett szennyvizet is ki lehet szűrni a korábban már bemutatott módszerekkel. A kamera olyan színképtartományokban is rögzít képet, amelyet a szem nem lát, például ultraibolya és infravörös tartományban is érzékel. A képek a digitális feldolgozásához azonban legalább 5-10 centiméteres felbontású légi felvételekre van szükség. Míg a magyar fejlesztésű digitális kamera egy centiméternél is részletesebb felbontású térkép készítését is lehetővé teszi, a hasonló szolgáltatásokat nyújtó külföldi cégek legfeljebb 4-5 centiméteres felbontással dolgoznak, bár a tipikus felmérésekhez általában ennél is kisebb, 10-30 centiméteres felbontással készülnek a felvételek.

-

Bár a légifotók készítése gyakorlatilag másodpercek alatt lezajlik, egy Margitsziget méretű területről készült felvételek utólagos elemzése nagyjából egy hetet vehet igénybe, de az elemzési szintek számától és típusától függően ez az idő változhat – tudtuk meg Bakó Gábortól. A több fényspektrum információit is tartalmazó fotókat ugyanis számtalan szempont szerint lehet elemezni: vizsgálni lehet a például növényzetet, a talajt, a talajnedvességet, a szilárd burkolatok arányát, a jelen lévő hulladék mennyiségét, a szennyezések mértékét és forrásait. A feladattól függően egy Buda méretű terület digitális felmérése akár néhány hetet, de akár éveket is igénybe vehet. A szakember szerint azonan általában egy, vagy csak néhány konkrét kérdést kell megválaszolni, például a Balaton hínárállapotának feltérképezése, vagy egy városrész beépítettségének felmérése nem vesz igénybe sok időt.

A teljes cikk itt olvasható.

Ajánlott tartalom

Az a feladatunk, hogy megőrizzük a Földet a jövő generációinak

Fontos, hogy a fenntarthatósággal foglalkozzunk, és létrejöjjön egy közös tudás, amely segíthet abban, hogy élhetővé tudjuk tenni a világot a jövőben is, és a gyermekeink és unokáink is élvezhessék a bolygó adottságait - hangsúlyozta ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó szerdán Szabadkán, ahol előadást tartott a Fenntarthatósági Témahét keretében.