Magyar víztőzsde indul jövőre

Vízkvóta-kereskedési portált, azaz víztőzsdét szándékozik indítani jövőre a Futuraqua Ásványvíztermelő Nyrt.

A Budapesti Értéktőzsde B kategóriájában jegyzett társaság vízkvótajegyzési felülete már elérhető címen, de még továbbfejlesztés alatt áll, a kereskedési rendszert jövőre tervezik elérhetővé tenni – közölte a Futuraqua kedden a tőzsde honlapján. A víztőzsde kereskedési rendszerében a hazai és külföldi vízkutak kvótáival, tehát lekötött kapacitásaival lehet majd kereskedni. A kvóták szabályozott piaci kereskedelme lehetőséget kínál arra, hogy a befektetők a többi árupiaci instrumentumhoz hasonlóan tudják adni-venni a vizet. A társaság elkötelezett, hogy magyarországi központtal indítsa meg az édesvíz kvótakereskedelmét, részt vegyen a globális ivóvízellátásban és az ahhoz kapcsolódó kereskedelemben. A FuturAqua által kimunkált és oltalom alá helyezett projekt megalapozhatja az édesvíz befektetési célú vagy akár spekulatív kereskedelmét a vállalat elvárásai szerint.

A honlap szerint a társaság a szerződéses partnerei, illetve a vagyonkezelésbe vont kútjai révén évente 250 millió liter ásványvizet adó vízbázist ér el, továbbá rendelkezik Fejér megyében egy saját, 53 millió liter/év vízkivételi kvótájú kúttal. Ezeken kívül Magyarországon három újabb kút hasznosításáról tárgyal. A pécsi székhelyű, 92,6 millió forint jegyzett tőkéjű FuturAqua Nyrt. legutóbbi tőzsdei beszámolójából kiderül, hogy a cég termelési tevékenysége várhatóan 2012. második felében megindul, így a főtevékenységből, az ásványvíztermelésből és palackozásból az idén már bevétele származik. A társaság a 2012. január 1-jétől május 18-ig tartó időszakra vonatkozó beszámolója szerint 2,35 millió forint adózás előtti nyereséget ért el. Az időszak 960 000 forintos üzemi veszteségét 3,31 millió forint pénzügyi nyereség javította.

Ajánlott tartalom

Még nem késő megmenteni a nyugat-antarktiszi jégtakarót egy tanulmány szerint

Egy új kutatás szerint megelőzhető a nyugat-antarktiszi jégtakaró összeomlása a Ross-tenger térségében, ha sikerül betartani a globális üvegházhatású gázkibocsátás korlátozását.