Marad a napelem adó

A napelemekre kivetett környezetvédelmi termékdíj célja, hogy “életciklusuk” lejártával ezekről a berendezésekről a gyártók és a forgalmazók terhére gondoskodjanak – mondta a kormányszóvivő csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján, kijelentve: a kormány álláspontja egyértelmű ebben a kérdésben.

Kurucz Évát azzal kapcsolatban kérdezték, hogy Áder János államfő szerint a napelemekre kivetett környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatban hibázott a kormány, az Országgyűlés, az ellenzéki pártok, a környezetvédelemért felelős ombudsman és ő maga is.

A kormányszóvivő reagálásában közölte: a kabinet mindig meghallgatja és megvitatja a köztársasági elnök észrevételeit, bár jelen esetben az államfő a parlamenti pártok frakcióvezetőinek címezte a levelét.

Az Országgyűlés két hónapja döntött a napelemek környezetvédelmi termékdíjával kapcsolatban – emlékeztetett, hozzátéve, hogy “ebben a vitában az ellenzék elmulasztotta elmondani az ellenérveit”.

A kormány álláspontja ezzel szemben világos és egyértelmű: egy ilyen, egyébként hasznos terméknél nemcsak azt kell figyelembe venni, hogy a működése során milyen szerepet tölt be, hanem azt is, mi történik vele a működése után – közölte, jelezve, hogy a napelemeknek nagyjából 20-25 éves az “életciklusuk”, ezt követően veszélyes hulladéknak minősülnek. “A termékdíj pedig azt a célt szolgálja, hogy ezekről a berendezésekről a gyártók és a forgalmazók terhére gondoskodjunk” – mondta Kurucz Éva.

Arra a felvetésre, hogy eszerint nem módosítják a szabályt, hanem megtartják a napelemek termékdíját, újra azt felelte: a kormány álláspontja egyértelmű és világos ebben a kérdésben.

Az útdíjjal kapcsolatos kérdésre a szóvivő megismételte: jelenleg a próbaüzem zajlik, a beérkező javaslatokat a kormány megfontolja, és január végén véglegesíti a rendszert.

Ajánlott tartalom

EM: új tanácsadó testület segíti, hogy az atomenergia fenntarthatóan szolgálja az ellátásbiztonságot

Széles körben elismert szakemberek véleményét kéri ki Lantos Csaba energiaügyi miniszter annak érdekében, hogy a Paksi Atomerőmű a környezet- és vízvédelmi szempontokat szem előtt tartva garantálhassa a hazai fogyasztók zavartalan kiszolgálását. Csütörtökön tartotta meg alakuló ülését a kapcsolódó szabályozási feladatok és szükséges beavatkozások áttekintésével is foglalkozó tanácsadó testület - jelentette be hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM).