Ökoközponttá alakult az Erdő Háza Bakonyán

Országosan egyedülálló ökoközponttá vált a Mecsekerdő Zrt. Mókus Suli Erdészeti Erdei Iskolájának szálláshelye és oktatóbázisa, a 83 millió forintból megújult létesítményt Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter adta át pénteken a Baranya megyei Bakonyán.

A Hetvehely felől megközelíthető Erdő Háza a 79 millió forint európai uniós pályázati támogatást élvező beruházásnak köszönhetően mostantól maga állítja elő a működéséhez szükséges villanyáramot és a meleg vizet, üzemeltetését szürkevízhasznosító-rendszer és gyökérzónás szennyvíztisztító teszi környezetbaráttá.

Németh Lászlóné azt mondta: az ilyen és ehhez hasonló fejlesztések fontosak ahhoz, hogy a gyermekeket a természet szeretetére, az egészséges életmódra neveljük, a felnőtteket pedig visszaszoktassuk a természetjárásra.

A miniszter emlékeztetett: a kormányzat annak érdekében, hogy gyermekeink értékvédő, a fenntarthatóság mellett elkötelezett felnőtté váljanak, programot indított turistaházak, turistautak, erdei iskolák felújításáért.

E döntés eredményeként az elmúlt négy évben 4 új erdei iskola épült fel, 13 megújult, így ma már 32 ilyen létesítmény áll a diákok rendelkezésére, melyeket összesen 66 ezren kerestek fel az elmúlt időszakban. A kiránduló családokat idén 15 felújított turistaház várja.

Németh Lászlóné elmondta, az állami erdészetek 2011 óta 4 milliárd forintot költöttek több mint 140 közjóléti beruházásra. Ezek tanösvényeket éppúgy érintettek, mint kilátóhelyeket, pihenőhelyeket, múzeumokat, vagy vadasparkokat. Emellett sor került több mint félezer kilométer turistaút, erdei sétaút kijelölésére, felújítására.

A miniszter szavai szerint e törekvéseknek már érezhető a hatása: emelkedik a túrázók száma, s 2010 óta megnégyszereződött a kisvasutak forgalma.

Németh Lászlóné szólt arról, hogy megkezdődött a www.erdeiszallas.hu honlap tesztüzeme. A portált azért hozták létre, hogy mindenki számára könnyen és gyorsan elérhetővé váljanak a turistaházakkal kapcsolatos információk.

“Remélem, a megújult létesítmények családokat, tanárokat, diákokat ösztönöznek arra, hogy itthon, a magyar tájakon keressenek kikapcsolódást, feltöltődést, és elmondhassuk: új korszaka kezdődik a hazai természetjárásnak” – fogalmazott a tárcavezető.

Keszi László, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy az Erdő Háza 4 évvel ezelőtt létesült azért, hogy a 18 éves, minősített árpádtetői Mókus Suli Erdészeti Erdei Iskola többnapos bentlakásos programokkal is lehetőséget nyújtson a természetben tanulásra, önálló felfedezésekkel megfigyelésekkel az ismeretek bővítésére.

A mostani beruházással a létesítmény bővült, akadálymentessé vált, benne központifűtés-rendszert, udvarán úgynevezett komposzt WC-ket, a madármegfigyeléseknél előnyös lombházat, s egy kemencét is építettek. Az újonnan vásárolt terepi megfigyelési és mérőeszközök hatékonyabbá teszik az oktatást, a 37 kerékpár pedig megkönnyíti a térség látványosságainak elérését.

Ajánlott tartalom

Súlyos környezeti pusztítást okozhatnak a tengeri hajózásra alkalmatlan orosz tartályhajók

Súlyos környezetpusztítást idézhet elő Oroszország azzal, hogy a tengeri hajózást szabályozó előírásoknak nem megfelelő olajtankereket használ a Balti-tengeren - figyelmeztetett Tobias Billström svéd külügyminiszter a The Guardian című brit napilapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban.