A nagyváradi timföldgyárat 1965-ben alapították Alumina néven. Az 1989-es rendszerváltást követő időszakban egy ideig állt a termelés, majd 2000-ben egy orosz befektető, a Ruskii Alumini vásárolta meg az üzemet, és 2004-ben újraindította a tevékenységet. 2006-ban azonban a végleg bezárt az üzem, és a gyárat minden hozzá tartozó épülettel és létesítménnyel együtt áruba bocsátották, vevőt azonban nem találtak rá.
Az Alumina több tározót is működtetett a környéken, az összesen 42 hektárnyi területen fekvő vörösiszap-tározókat a gyárbezárás óta nem használta senki. Ioan Buzle, a Bihar Megyei Környezetvédelmi Őrség felügyelője szerint ezek nem jelentenek akkora veszélyt, mert az iszap legnagyobb része a talajszint alatt van, így baleset esetén nem ömölhet ki akkora mennyiségű zagy, mint Magyarországon.
Romániában is előfordulhat az ajkaihoz hasonló baleset, ugyanis az évekkel ezelőtt bezárt nagyváradi timföldgyár vörösiszapot tartalmazó tározóját nem helyezték biztonságba, írja szerdai számában a Krónika című kolozsvári napilap.