Működik a napenergiás űrvitorla

A cég ügyvezetője, Bill Nye szerint a napenergia hajtotta vitorlákkal demokratizálhatják a világűrt; a Lightsailből sosem fogy ki az üzemanyag, mert a Nap mindig süt. A napvitorlákat használó űrhajóval aszteroidák és üstökösök nyomába eredhetnek, vagy megfigyelhetik a nagy erejű napkitöréseket.

A Mylar nevű vitorla teljesen kinyitva akkora, mint egy nagyobb szoba: a fényes felülete 32 négyzetméter. A május 20-i induláskor a vitorlát kis dobozzá hajtogatták össze, és az amerikai légierő egyik rakétája juttatta az űrbe másodlagos rakományként.

Amikor a Lightsail elérte a világűrt, több szoftveres probléma merült fel, amiket a földi irányítók napokon keresztül próbáltak megoldani. Végül a napvitorla a harmadik próbálkozásra vasárnap kinyílt. A Planetary Society csak azután nyilvánította sikeresnek a küldetést, hogy megérkezett a kép a kibomlott vitorláról.

A Lightsail a hét végén éri el visszaútján a földi légkört.

Ajánlott tartalom

Hat területre kaptak szénhidrogén koncessziókat a sikeresen pályázó cégek

A belföldi kitermelés fokozása, az importkitettségek csökkentése érdekében öt év szünet után hirdetett meg újabb bányászati koncessziókat tavaly ősszel az Energiaügyi Minisztérium (EM).