A 21. században eltűnhet a kávé a Földről

Évtizedeken belül kipusztulhat a világ legnépszerűbb kávécserjéje, a Coffea arabica. A Földön elfogyasztott kávék háromnegyedének ez a növény a forrása.

Az éghajlati változások miatt a jelenlegi termőterületek 99,7%-a alkalmatlanná válhat az arabica-cserje termesztésére – ezt állapították meg a Kew Gardens, a brit Királyi Botanikus Kertek szakértői legújabb tanulmányukban, amely a Public Library of Science ONE szaklapban jelent meg. Ez a legnegatívabb verzió, egy másik számítás szerint a termőterületnek “csak” a 80 százaléka válik a kávé számára elviselhetetlenné, egy harmadik forgatókönyv pedig a termőterületek 65 százalékát valószínűsíti alkalmatlannak 2080-ig – írja az origo.hu. Az arabica-cserje vad (azaz eredeti, nem nemesített) változatai Etiópiában és Szudán egyes részein teremnek. A szakértők szerint ezért itt kellene új területeket kiszemelni a cserje nevelésére, csak így lehet megállítani a fajta kihalását.

Más lesz a kávé íze
A tanulmány szerint ha a Coffea arabica nem is hal ki, de a termésátlagok valószínűleg csökkenni fognak a klímaváltozás következtében, és a kávé íze is módosulhat. Az arabica az egyike annak a kétféle cserjének, amelyből manapság az emberiség nagy része a kávéját nyeri. És a népszerűbb is, hiszen a világpiac 70 százalékát ez teszi ki, mármint a friss kávéeladásokban és a szupermarketekben. Az igénytelenebb, és főleg Görögországban, Törökországban kedvelt robusta cserjével szemben tehát az arabica a fontosabb. 

Van, ahol már 2020-re ellehetetlenülhet a termesztés
Bizonyos területeken, például a Boma Plateau-n (fennsíkon), Dél-Szudánban már 2020-ra bekövetkezhet a legrosszabb verzió, elsősorban a virágzási arányból és a növények állapotából jutottak erre a következtetésre a brit kutatók. Az arabica ugyanis különleges körülmények között képes csak fennmaradni. Elsősorban a hőmérséklet számít, ugyanakkor az évszakokon belül is bizonyos sajátosságokra van szükség. Például az esős évszakban kellő átlaghőmérsékletet igényel ez a kávécserje.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.