A kisbabák első széklete elárulja, terhessége alatt dohányzott-e az anyuka vagy sem – állapították meg amerikai kutatók.
Az Environmental Health című szaklapban megjelent tanulmány szerint a magzatszuroknak is nevezett legelső székletből a passzív dohányzás nyomai is kimutathatók.
A magzatszurok, azaz a mekónium tulajdonképpen emésztett magzatvíz – sötétzöld színű, ragadós anyag, amely elpusztult sejteket, zsírnemű anyagokat, és epefestéket tartalmaz, némi bélnedvvel keverve. A terhesség 17. hetétől folyamatosan gyűlik a magzat vastagbelében, a szülést követő első napokban távozik a baba szervezetéből.
Korábbi vizsgálatok eredményei szerint a mekóniumban felgyülemlenek a terhesség utolsó harmadában az anya szervezetébe került drogok és egyéb káros anyagok is.
Joe Braun, az észak-carolinai egyetem tudósa és munkatársai összesen 337 anyát és újszülöttjeit vontak be a vizsgálatba. Az anyák számot adtak dohányzási szokásaikról: a terhesség alatt – ha megtették egyáltalán – mennyit és mikor dohányoztak, illetve hogy ki voltak-e téve a passzív dohányzás káros hatásainak.
A terhesség tizenhatodik hete és a születés közti időben három alkalommal vérvétellel vizsgálták meg a kotinin, a nikotin bomlástermékének jelenlétét az anyák szervezetében.
Az eredmények megmutatták, hogy minél többet dohányzott az anya, vagy minél gyakrabban volt kitéve a passzív dohányzás ártalmának, annál több kotinint tartalmazott magzatszurok is. A kotinin túlzott jelenléte egyébként azt is eredményezi, hogy a normálisnál kisebb súllyal születnek a babák.
A kutatók szerint a magzatszurok-vizsgálat sokkal megbízhatóbb, mint a vérvizsgálat, hiszen a mekóniumból akkor is kiderült, hogy az anya dohányzott, amikor a vérminta tiszta volt.