A napelem története – 2. rész

A korai próbálkozások után az 50-es évek elején az amerikai Bell Laboratories-ban Calvin Fuller és Gerald Pearson folytatott kísérleteket szilícium tranzisztorokkal, ők ültették át gyakorlatba az elméletet és hozták létre az első jól működő tranzisztorokat – ami napjainkban szinte minden elektronikus eszközben megtalálható.

Kísérleteik közben figyeltek fel arra, hogy a szilíciumot galliummal vegyítve pozitív, míg lithiummal bevonva negatív töltésűvé válik – és a kettő találkozásakor állandó elektromos mező jön létre.

Fuller és Pearson a tranzisztorokra koncentrált a továbbiakban is, de egy munkatársuk, Darryl Chapin akkumulátorok és áramellátás lehetőségeit kutatta. Ugyanis az akkori száraz-cellás akkumulátorok trópusi környezetben nagyon gyorsan elhasználódtak, és erre kerestek alternatív megoldást a Bellnél. A hő, szél és gőz-alapú áramtermelés mellé Chapin javaslatára a fotovoltaikus lehetőségeket is bevették a kutatásokba.

A teljes cikk itt olvasható.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.