A napenergia termelés húzóágazat lehet

Az elmúlt időszakban Németországban hihetetlen fejleményeknek lehettünk szemtanúi a napenergia terén: a napenergia-termelés mintegy 60%-kal nőtt 2011-ben, több napelemet telepítettek az elmúlt év decemberben, mint az USA egész évben, és az alternatív energia kitermelésének több mint a fele civil tulajdonban van.

Azonban ekkora fejlődési hullámnak sajnos kell, hogy legyen hátulütője is. Megdöbbentő hírként érhetett minket, hogy Németországban nemhogy túl keveset, de még túl sok energiát is termelnek – abban a tekintetben legalábbis, hogy a jelenlegi központi rendszer nem képes az összes összegyűjtött energia megfelelő elosztására és tárolására. Ennek orvoslására a német kormány csökkentette a kötelező betáplálási tarifát (Feed-in Tariff – FiT), azonban a mostani helyzetben úgy tűnik, hogy további csökkentésekre lenne szükség. Nem meglepő, hogy a német alternatív energia fölött heves politikai viták zajlanak, főleg a jövőbeli beruházásokról. A zöldenergia-kritikusok szerint a napenergia költségei radikális emelkedésbe fogtak és beárnyékolják az olcsóbb lehetőségeket. Viszont azt elfelejtik megemlíteni, hogy a fosszilis energiahordozókat hasznosító energiatermelő cégek általában externalizálják költségeiket, azaz igyekeznek bizonyos (főleg beszerzési és szállítási) folyamatokat külföldre helyezni.

A német környezettudatos energiatermelés mellett kampányolók szerint ez csak egy újabb lobbi a nem megújuló energiaipar részéről, hatalmuk megőrzése céljából. Akármelyik oldalnak is hiszünk, annyi bizonyos, hogy a német energiaiparban a megújuló energia igen fontos tényező lett. Viszont eredményes kihasználásához mindenképpen szükség van reformokra az energiaraktározás és energiaszolgáltatás terén.

Ajánlott tartalom

Piacra dobhatják az éjszaka is működő napelemeket

Ausztrál kutatók olyan technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi, hogy a napelemek éjszaka is energiát termeljenek a Föld hőkisugárzását hasznosítva.