Best of the Best címmel tüntették ki és Európa 5 legsikeresebb LIFE finanszírozású, természetvédelmi programja közé választották június végén a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által is támogatott Rákosi vipera LIFE programot.

A Rákosi vipera LIFE program Best of the Best minősítést nyert

Best of the Best címmel tüntették ki és Európa 5 legsikeresebb LIFE finanszírozású, természetvédelmi programja közé választották június végén a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által is támogatott Rákosi vipera LIFE programot.

Az értékelést a 2007-2008-ban lezárult természetvédelmi projektek körében végezték el első alkalommal az Európai Bizottság LIFE Nature programjának történetében. Az első válogatásban megnevezték azt a 26 legjobb projektet, melyeket a Best LIFE Nature project elnevezésű díjjal jutalmaztak, majd ezek közül választották ki az 5 legjobbat – mondta el Haraszthy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium természet- és környezetmegőrzési szakállamtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1993-ban kezdett el a fajjal intenzíven foglalkozni – közölte a Rákosivipera-védelmi Központ vezetője. Péchy Tamás tájékoztatása szerint az MME 2004-ben elnyert egy LIFE Nature pályázatot a faj védelmére, ennek keretében belül létesült az a Rákosivipera-védelmi Központ, ahol megkezdődött a faj tenyésztése. A rákosi vipera fajmegőrzési terv végrehajtásának felügyeletére létesült a Rákosi Vipera Szakmai Tanács, amely a program és a központ szakmai felügyeletét is ellátja.

A természetvédelemtől 10 vipera befogására kaptak engedélyt, most 400 állatot nevelnek itt – tette hozzá. Terveik szerint hamarosan megkezdik a kibocsátást: 60-80 darab, közel négyéves állatot raknak ki kizárólag nemzeti parki, védett területekre, ahol még megmaradt állományok vannak. A szakemberek szándékai szerint a fajt a valamikori osztrák élőhelyére is visszatelepítik majd.

A Rákosivipera-védelmi Programot nagyon dicsérik mind hazai, de különösen nemzetközi szakmai körökben, konferenciákon. A vélemények szerint végre valaki tesz is valamit a fajok védelmében. A program további fontos eleme a szemléletformálás, amely azt próbálja elősegíteni, hogy az embereknek megváltozzon a véleménye a kígyókról, békákról, ne irtózzanak, ne féljenek tőlük – fogalmazott a központ vezetője. A projekt összköltségvetése 2 260 886 euró, ebből 73,86 százalék EU-s finanszírozás 10,72 százalékot pedig a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium finanszíroz, de a program anyagi támogatásán túl a szakmai munkában is részt vesz.

A sajtótájékoztató hangulatát egy 60 cm hosszú, 300-400 gramm súlyú rákosi vipera is fokozta, amely az asztalon összegömbölyödve követte az eseményeket. A rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) Magyarország legveszélyeztetettebb gerinces faja, hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke egymillió forint, továbbá számos nemzetközi egyezmény védettje. Megőrzésének egyedüli felelőse Magyarország, mivel megőrizhető populációi már csak hazánkban maradtak fenn.

Ajánlott tartalom

Farkas Sándor: a Településfásítási program sikeres és jövőre is folytatódni fog

Az Agrárminisztérium által meghirdetett Településfásítási program nagyon sikeres és jövőre is folytatódni fog - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára kedden a Csongrád-Csanád vármegyei Csanyteleken.