Akár a szén-dioxid-kibocsátás 35 százalékát is elnyelhetik az óceánok

Számottevően lassítja a globális felmelegedést az óceánok szén-dioxid-elnyelése, amely a teljes emberi eredetű karbonkibocsátás 20-35 százalékát vonja ki a légkörből – derül ki egy friss kutatásból, amely a Nature tudományos folyóirat legfrissebb számában jelent meg.

A New York-i Columbia Egyetem professzora, Samar Khatiwala vezette kutatásból kiviláglik, hogy tavaly a világ óceánjai mintegy 140 milliárd tonna szén-dioxidot tartalmaztak, az újonnan lekötött mennyiség 2008-ban 2,3 milliárd tonnát tett ki. A kutatási eredmények szerint az elnyelési volumen – a kibocsátás növekedésének köszönhetően – az 1950-es évek óta drámaian nő, bár az utóbbi néhány évtizedben a növekedés üteme valamelyest csökkent. Az óceánok közül a legnagyobb elnyelő az Antarktisz körüli Déli-óceán, amely 2008-ban az addig felhalmozódott, teljes elnyelt mennyiség több mint 40 százalékát tartalmazta.
A kutatásból az is kiderül, hogy a szárazföldi bioszféra az 1940-es évekig nettó szén-dioxid-kibocsátó volt, ettől kezdve azonban nettó elnyelővé vált. A teljes ipari korszakot figyelembe véve a szárazföld semleges vagy kis mértékben nettó forrás volt, becslések szerint mintegy feleannyi szén-dioxidot bocsátva ki, mint amennyit az óceánok elnyeltek.
A The Daily Telegraph brit napilap internetes kiadása a múlt héten egy másik tanulmányra hivatkozva arról írt, hogy az emberiség folyamatosan növekvő szén-dioxid-kibocsátása ellenére az erdők és az óceánok nagyjából állandó, durván 50 százalékos arányban nyelik el az üvegházhatású gázt.
Az eredmény azért meglepő, mert korábban az volt a vélekedés, hogy a kibocsátás masszív növekedése esetén csökken a Föld elnyelő képessége, így több gáz kerül a légkörbe – magyarázta a tanulmány szerzője, Wolfgang Knorr. A Bristoli Egyetem professzora mindazonáltal hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a közelgő koppenhágai klímacsúcson egyezség szülessen a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséről, mivel a gáz légköri koncentrációja az elnyelés ellenére folyamatosan nő.

Ajánlott tartalom

Az INA megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos új stratégiai projektekre vonatkozó szerződéseket írt alá

Az INA horvát olajipari vállalat két szerződést írt alá, egyik egy zöld hidrogénüzem építésére vonatkozik a rijekai finomítóban, a másik egy biometán-előállító létesítményre Sziszekben - közölte a vállalat az MTI-vel kedden. A két új stratégiai projekt együttes értéke 98 millió euró, és várhatóan 2026-ra készül el.