Aktuális követelmények a növényvédő szernek nem minősülő készítmények engedélyezésében

A Nébih felhívja az engedélytulajdonosok figyelmét, hogy módosult a növényvédő szernek nem minősülő készítmények összetételére vonatkozó korábbi rendelkezés. Ezentúl az e körbe tartozó készítmények egyszerű anyagokat is tartalmazhatnak, azonban ehhez az engedélytulajdonos kiegészítő nyilatkozata szükséges.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Mától egyszerű anyagok is szerepelhetnek a növényvédő szernek nem minősülő készítmények összetételében. E körbe tartoznak:

  • a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású termékek,
  • a csávázási segédanyagok,
  • a védőanyagok,
  • a kölcsönhatás-fokozók,
  • a segédanyagok,
  • a hatásjavítók és
  • a növényvédelmi célú eszközök.

Amennyiben a készítmény egyszerű anyagot tartalmaz (koncentrációtól függetlenül), az engedélytulajdonosnak írásban kell nyilatkoznia arról, hogy a termék felhasználása nem azonos az 540/2011/EU végrehajtási rendelet szerinti adatbázisban az adott egyszerű anyagra vonatkozó felülvizsgálati jelentésben (Review report) leírtakkal. Az aláírt és lepecsételt nyilatkozatot a kérelemmel együtt kell benyújtani. A nyilatkozat a folyamatban lévő eljárások, azaz a már korábban beadott, de még el nem bírált engedélykérelmek esetén is szükséges.

A készítmények továbbra sem tartalmazhatnak az adatbázisban1 „approved”, valamint „not approved”-ként jelölt hatóanyagokat. Épp ezért különösen fontos, hogy az érintett készítmények esetében az engedélyezési/újraengedélyezési dokumentáció összeállítása során az engedélytulajdonosok minden esetben ellenőrizzék azok összetételét. Szintén lényeges információ, hogy a készítmények értékeléséhez a koformulánsok teljes összetételének benyújtása szükséges. Bizalmas információ esetén az összetételt közvetlenül a gyártó cég is megküldheti az engedélyező hatóságnak. A 89/2004. (V.15.) FVM rendelet 9. számú melléklet szerinti már engedéllyel rendelkező készítmények összetételének felülvizsgálatára az újraengedélyezéskor kerül sor.

Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

Ajánlott tartalom

AM: szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést

A vegetációtűz az egyik leggyakoribb természeti katasztrófa a világon, amely nemcsak környezeti, hanem társadalmi és gazdasági problémát is jelent - mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért és földügyekért felelős államtitkára kedden, a Budapesten megrendezett Erdőtűzvédelmi konferencián a szaktárca közleménye szerint.