Atomtemetőt építenek a csernobili zónában

Az ukrán kormány úgy határozott, hogy 45 hektár földterületet különít el egy atomtemető építésére a csernobili övezetben – közölte szerdai kijevi sajtótájékoztatóján Jurij Nedaskovszkij, az Energoatom ukrán állami vállalat elnöke.

Szavai szerint a kiégett nukleáris fűtőelemek központi tárolójának megépítése egy újabb lépés lesz Ukrajna energetikai függetlensége felé. Elmondta, hogy a tervezési munkálatoknak 2017 végéig kell befejeződniük. Az előzetes számítások alapján a 3,7 milliárd hrivnyába, azaz mintegy 75 milliárd forintba kerülő beruházás fő kivitelezőjének az amerikai Holtec vállalatot választották.

Az utóbbi években szakértők megállapították, hogy jelentősen csökkent a radioaktivitás szintje az 1986-ban balesetet szenvedett csernobili atomerőmű környékén. A korábbi kormányzat két évvel ezelőtt tett ígéretet arra, hogy programot készít a sugárszennyezett övezet rehabilitálására, és a terület gazdasági célokra történő kiaknázására. Tavaly az ukrán média arról számolt be, hogy a negyedszázada műveletlenül hagyott földeken ismét beindul a mezőgazdasági termelés. Közben épül az új, modern, ökológiailag biztonságos szarkofág, amelynek 2015-re kell elkészülnie, és felváltania a felrobbant reaktor fölé a baleset után sebtében épített átmeneti vasbeton burkolatot.

A világ eddigi legnagyobb atomerőművi katasztrófája 1986. április 26-án történt. A Kijevtől 130 kilométerre épült csernobili atomerőmű négyes blokkjában robbanás következett be, amely teljesen megsemmisítette a reaktorát.

Ajánlott tartalom

Döntöttek Brüsszelben: kötelezővé válik a napelemek telepítése

Az Európai Parlament jóváhagyta az uniós napenergia-szabványt, amely előírja a napelemek telepítését az EU épületeire, az energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.