A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa az államháztartás zöldítését, a környezetvédelmi szempontok szerinti fokozatos átalakítást szorgalmazza a kormányzatnál.

Az államháztartás zöldítését szorgalmazza Fülöp Sándor ombudsman

A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa az államháztartás zöldítését, a környezetvédelmi szempontok szerinti fokozatos átalakítást szorgalmazza a kormányzatnál.

Bajnai Gordon miniszterelnöknek írt levelében arra kívánja felhívni a kormányfő figyelmét, hogy a pénzügyi krízisnek van egy pozitív olvasata is, mégpedig az: a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés érdekében el lehet mozdulni – mondta Fülöp Sándor csütörtökön budapesti sajtótájékoztatóján. Külön kiadások nélkül, egy fokozatos átrendeződést szeretnék a költségvetésben, hogy ne a szennyezést, ne olyan dolgokat támogassunk, amelyekből később még több költsége lesz az embereknek – közölte az ombudsman. Hozzátette: a gazdasági és a környezeti krízisekre választ adó változásokat sürgetnek.

Fülöp Sándor hangsúlyozta: ha tovább halogatják a zöld költségvetést, akkor néhány évtized múlva már drasztikus lépésekre lesz szükség. Ezt szeretnénk megelőzni. Mint mondta, a téma aktualitását az adja, hogy a pénzügyminiszternek augusztus 31-ig kell elkészítenie a költségvetési törvény javaslatát, most készül annak szakmai előkészítése.

A sajtótájékoztatót követően Az államháztartás zöldítése: kiút a válságból címmel kezdődött konferencia, amelynek megnyitóján Fülöp Sándor azt mondta, hogy a pénzügyi, a klíma és az energia krízis arról szól, hogy “többet fogyasztunk, mint amennyit fogyaszthatnánk”. Greg Dorey, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete beszédében azt hangsúlyozta: a klímaváltozás és a gazdasági válság leküzdése globális kihívás, ezért összefogásra van szükség. Itt az idő, hogy olyan irányba változtassunk, amellyel nem csak a katasztrofális klímaváltozást sikerül elkerülni, hanem megteremtjük a fenntartható gazdasági növekedést – mondta.

A sajtótájékoztatón közreadott sajtóanyagban az olvasható: a költségvetés bevételi és kiadási tételeinek átrendezésével, a jövő nemzedékek további államadósággal való megterhelése nélkül lehet forrásokat elkülöníteni a zöld gazdaságélénkítésre. Az átrendezés lényege a környezetbarát keresletélénkítés, amelynek fedezetét a “szennyező fizet” elv hatékonyabb érvényesítésével kell előteremteni. A teljes költségvetésre vetítve nem új fizetési kötelezettségek megjelenéséről van szó, hanem elsősorban a meglévő költségvetési keretek környezetvédelmi célú módosításáról. A költségvetés zöldítésének főbb pontjai között szerepel az, hogy meg kell majd szüntetni a jelentős környezetszennyezést eredményező gazdasági tevékenységek költségvetési támogatását, meg kell teremteni a környezeti szempontból pozitív tevékenységek fiskális támogatását, valamint az előzőkkel összhangban hangsúlyosan differenciálni kell az egyes termékekre vonatkozó áfa és fogyasztási adó szintjét, alacsonyabb kulcsokkal ösztönözve az alacsonyabb környezetterhelésű termékek használatát. A sajtóanyag szerint egyre szélesebb körben nyer teret azon meggyőződés, amely szerint a jelenlegi válságból a kiutat a gazdaság, szűkebb körben pedig az állami költségvetés környezetvédelmi szempontú átrendezése jelenti. A konferenciát az ombudsman hivatala, a budapesti Brit Nagykövetség és a Magyar Közgazdasági Társaság közösen rendezte.

Ajánlott tartalom

Már van megoldás a nagyméretű és nagy átmérőjű fémszerkezetek vágására

Többé nem jelent problémát a nehezen kezelhető fémprofilok precíziós vágása a gyártó vállalatok számára. A Vass Acélcsarnok Kft. legújabb csőlézer vágógépe végre megoldást kínál a nagy átmérőjű csövek, zártszelvények és profilok vágására.