A patagóniai Perito Moreno gleccser a globális felmelegedésre vonatkozó összes előrejelzést meghazudtolja: ugyanis növekszik. Hogy miért, azt még a kutatók sem egészen értik.
A gleccser valójában egy befagyott folyó, amelyet folyamatosan táplálnak a déli Andok hóolvadásai. A Perito Moreno argentíniai oldala pár évenként annyira megnyúlik, hogy a Lago Argentinón, Dél-Amerika harmadik legnagyobb taván jéggátat képez – írja a Die Welt című német lap online kiadása (www.welt.de).
Ide torkollik ugyanis a harminc kilométer hosszú, öt kilométer széles gleccser. A gátat rendszeresen áttörik a tó víztömegei. A tó és a gleccser együttese egy dinamikus, folyton változó tájat alkot, amely évente turisták ezreit vonzza ide: megcsodálhatják a csillogó fehér és a mélykék pazar színjátékát. Nem minden gleccser reagál ugyanúgy az éghajlatváltozásra – próbál magyarázatot adni a növekedés jelenségére Andres Rivera, a chilei valdiviai kutatási központ munkatársa. Ő és kutatótársai azonban hangsúlyozzák, hogy a Perito Moreno kivétel – a többi gleccser zöme bizony zsugorodik.
A svájci Gleccserfigyelő Világszolgálat (World Glacier Monitoring Service), amely több mint nyolcvan gleccser jégvastagságát méri több mint húsz éve, néhány hónappal ezelőtt Skandináviában is megfigyelte egy gleccser hízását. Ebben az esetben a gyakori csapadékkal magyarázták a kutatók a jelenséget.