Húsz hónap alatt elkészült Magyarország zöld irodaépülete, a geotermikus és napenergiát hasznosító törökbálinti Pannon Ház: az új munkastílus, a mobilitás, interaktivitás és együttműködés jegyében kialakított terekben már megkezdődött a mindennapi munka, s június közepére minden pannonos ide költözik.
Az új munkastílusnak (New Way of Working) megfelelően a költözés sem a hagyományos módon történik: itt minden készen várja a dolgozókat, akik mobileszközeiken kívül csak néhány személyes tárgyukat vihetik magukkal a budaörsi irodaházakból.
Az Égett-völgyben lévő épület a Pannon tulajdonosának, a norvég Telenornak a fjord fölé hajló fornebu-i központjára emlékeztet, jóllehet a magyar ház, már csak építési idejénél fogva is, sokkal modernebb. Kívül csillogó üveg, de a természettel mégis egységben lévő épület. Belül hatalmas, szabadságérzetet keltő világos terek, természetes anyagok és magas színvonalú, a pár perces kikapcsolódást és a hatékony munkát egyformán támogató, huszonegyedik századi szolgáltatói környezet. Ahol szinte semmi sem emlékeztet a poroszos irodai környezetre, ám annál inkább támogatja a kreatív és a távoli munkát.
A Telenor és a Pannon vállalati- és munkakultúrája megmutatkozik az építészeti koncepcióban is. Nagyon sok intim, néhány fős tárgyaló, gondolkodósarkok vagy a jó ötletek megszületését segítő padok, kanapék osztják meg a teret. Az egyéni munkavégzésre szolgáló, illetve a közösségi helyek aránya majdnem egyenlő, ami ilyen méretű irodaház esetében Magyarországon egyedülálló. Szintén a mobilitást és az együttműködést segíti az úgynevezett shared desk rendszer, vagyis az, hogy az irodában lévő asztalokhoz mindig az ül oda, aki éppen bent dolgozik. A munkatársak laptopjuk segítségével hozzáférnek minden jogosultságukhoz.
A közösségi tereket, az aulát, a tárgyalókat kifejezetten oda készülő kortárs képzőművészeti alkotások díszítik. A műalkotásokra a Pannon pályázatot hirdetett, amelyre Magyarország több kiemelkedő kortárs alkotóműhelye és művésze küldte be koncepcióját. A Pannon Ház művészeti érdekességei teljes szépségükben nyár végére lesznek majd láthatók.
A New Way of Working jegyében a munkatársak teljesen új audiovizuális eszközöket kapnak. Az új helyen nincsenek asztali gépek, ezért a laptopok használata az új irodaházban egyben a munka feltétele is. Főszerepet kap az elektronikus dokumentumkezelés: a munkatársak minden beérkező papírt digitalizálnak, a kimenő dokumentumokat pedig csak közvetlenül a kiküldés előtt nyomtatják ki. A papírkezelést nagy teljesítményű, központi, multifunkciós gépek végzik. A házban mindenütt van vezeték nélküli hálózat is, így a közösségi terekben is lehet internetezni. A munkatársak nagy részének a cég mobil internet hozzáférést is biztosít, így mindenki ott dolgozik, ahol szeretne, akár asztalnál, akár a kávézóban. A dolgozók használhatnak okostelefonokat, smartphone-okat is, amelyek segítségével a levelezésük, a naptáruk és a telefonkönyvük automatikusan frissül a központi szerverről. A telefonok alkalmasak az Office és az Acrobat dokumentumok kezelésére, valamint a gyors mobil internet segítségével képesek wapos és webes oldalakat is böngészni.
Hőszondák és napkollektorok
A házban több mint 50 tárgyaló van, mindegyik plazma kijelzővel vagy projektorral felszerelve. Vannak speciális tárgyalók is, amelyek kifejezetten telefon- vagy számítógépes konferenciákra vannak berendezve. A tárgyalók egy részében interaktív táblák találhatók, amelyek a számítógép virtuális világát egy fizikailag jelen lévő táblával kombinálják. A tárgyalókban egyszerre négyszázan dolgozhatnak, azaz a Pannon munkatársainak mintegy egyharmada vehet részt egy időben megbeszélésen vagy konferencián. A több mint 26 ezer négyzetméteres ház működtetése is különleges. Az épületben helyet kap Magyarország legnagyobb megújuló energiaforrását alkalmazó hőnyerő rendszere: 180, mintegy 100 méter mélyre fúrt hőszonda segítségével szolgáltatják a hideg-meleg vizet az épület hőmérsékletének szabályozásához. Ez Európa hetedik legnagyobb ilyen jellegű projektje, a hőszondák teljesítménye 1 megawatt lesz. A hőszonda-beruházás százmillió forintos nagyságrendű, de a Pannon számításai szerint a mai energiaárak mellett 6-7 év alatt megtérül.
Az épület a nyolchektáros területnek 7,55 százalékát foglalja el a megengedett 30 százalék helyett. A terület 69 százalékát megőrizték zöldterületként, bár az előírás mindössze 40 százalék lenne.
A ház napkollektorokat is alkalmaz, ezekkel fűtik a csapokból folyó használati melegvíz 60-70 százalékát. A törökbálinti irodaház 162 négyzetméternyi napkollektorainak segítségével a Pannon a becslések szerint 120-160 tonnával csökkenti éves széndioxid-kibocsátását, és évente 0,3-0,4 gigawatt órányi energiát spórol.
A Pannon Ház méreteivel is emberléptékű, az ég felé törő, hivalkodó tornyok helyett az épület kilenc, átlátható szárnyból áll. Bár a Pannon nem árulja el, hogy mennyibe kerül a beruházás, az MTI által megkérdezett szakértők szerint elérheti a 15 milliárd forintot is.
A Pannon az új irodaház felépítésével nem csupán Magyarország egyik legmodernebb vállalati központját és egyik legzöldebb irodaházát hozta létre, hanem egy új, itthon eddig kevéssé ismert munkastílust is meghonosít.