Évente negyvenötezer tonna gumiabroncs-hulladék tornyosul Magyarországon

Közel negyvenötezer tonna gumiabroncs hulladék keletkezik Magyarországon minden évben. A gumiabroncsok újrahasznosítása egyre inkább megoldott.

A természetbe kikerülve az elhagyott gumik súlyos környezeti károkat okoznak. Szerencsére ma már több helyen visszaveszik az elhasználódott autógumikat. Éljünk ezzel a lehetőséggel környezetünk védelme érdekében!

Az Európai Unióban jelenleg 3 millió tonna gumiabroncs hulladék keletkezik évente, Magyarországon ez a szám 45 ezer tonnára tehető. A kezeletlen gumiabroncs hulladék súlyos környezeti terhelést jelent Földünk számára. A gumi tulajdonságából fakadóan az élettartama során nagyon keveset, mindössze 10%-ot veszít tömegéből, azaz nagyon ellenálló anyagról van szó.

A gumiabroncsok környezetkímélő újrahasznosítására már többféle megoldás is létezik, mégsem mindig jut el a hulladék a megfelelő helyre. „Az újrahasznosításra több megoldás létezik, például kis mennyiséget anyagában hasznosítanak (futópálya, játszótér, aszfaltburkolatba adalék), szintén valamennyit a hulladéklerakók takarására használnak. Nagyobb mennyiséget a cementgyárakban együttégetnek, ha betartják az előírt legjobb technológiát a légszennyezés minimálisra csökkenthető, a napi gyakorlatban ez működik is. A pirolízis azért jó, mert a kaucsuk megújuló, növényi eredetű, és a pirolízis során nyert olajat egy az egyben fogadni tudja a kőolaj-finomító és belekeverik a gázolajba, mint megújuló energiaforrásnak számító agroüzemanyag összetevőt. Tehát vannak jó megoldások a keletkező hulladéknak lenne helye” – mondta Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport szakértője.

A másik fő kérdés az elhasználódott gumiabroncsok esetében az, hogyan tudjuk őket környezetbarát módon gyűjteni és a hasznosítás helyére eljuttatni. Sajnos egyelőre még hiányzik az a jogszabály, amely a különböző szervezeteket, vállalkozásokat arra kötelezné, hogy térítésmentesen visszavegyék az elhasználódott gumiabroncsokat. „A kötelező átvétel jelenleg még nem megoldott, melyet pl. a gyógyszerhulladéknál, elemeknél, akkumulátoroknál, világító testeknél és elektronikai hulladéknál jogszabály ír elő. A használt gumiabroncs leadása Pest megyében megoldott a szervizekben, máshol is a gumijavító vállalkozások veszik át, de nem minden esetben és nem feltétlen ingyenesen. Érdemes a legközelebbi szerelőnél érdeklődni, hogy abroncs cserekor visszaveszik-e a használt autógumit és milyen feltételekkel” – mondta Lenkei Péter.

Tehát van megoldás a gumiabroncs hulladék környezettudatos kezelésére csak egy kicsit utána kell járni a dolognak. Sajnos még nem kötelező az átvétel, és nem is feltétlenül ingyenes. Ennek ellenére bizonyos iparági szereplők átveszik a gumiabroncsokat, akár ingyen is. Ezt a problémát jeleníti meg a Médiaunió Nem nehéz…! kampányának egyik, az őszi szakaszban látható reklámfilmje . A Nem nehéz…! kampány őszi szakasza arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy mit tudunk kezdeni a már meglévő hulladékkal, hogy környezetbarát módon bánjunk el vele. Ha úgy szeretnénk megszabadulni a gumiabroncs hulladéktól, hogy azzal ne terheljük a környezetet, a gumiabroncs kereskedőknél, autószervízekben, gumiabroncs beszállítóknál érdemes érdeklődni.

Amit semmiképpen ne tegyünk: ne égessük el őket, és ne hagyjuk őket út, erdő, élővíz vagy mező szélén! Amit tudunk tenni a gumiabroncs hulladék ellen:

1. Adjuk le őket a hulladékudvarokban!
2. Adjuk le őket gumiabroncs kereskedőknél, már több helyen ingyenesen visszaveszik!

A fővárosban az FKF Nagytétényi úti Hulladékudvarában lehet leadni az elhasználódott gumiabroncsokat. Vidéken is találhatóak ingyenes átvevő helyek, érdemes utána kérdezni a lakóhelyhez legközelebb eső gumiabroncs kereskedőnél.

Ajánlott tartalom

Az elmaradott vidékek érdekében fenntartható városfejlesztési program indul

Fenntartható városfejlesztési program indul a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) egyik pilléreként - jelentette be a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) területfejlesztésért felelős államtitkára szerdán Kecskeméten, sajtótájékoztatón.