Nehéz lesz tartani a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország (G8) által a l,aquilai csúcstalálkozón kitűzött célt, amely szerint 2 Celsius-foknál nagyobb mértékben nem emelkedhet világszerte a középhőmérséklet a 2020-ig tartó időszakban, megvalósulása mélyrehatóan változatná meg a Föld éghajlatát - véli egy francia szakértő.

G8-csúcs – Két Celsius-fokkal magasabb hőmérséklet is mélyrehatóan változtatja meg a világot

Nehéz lesz tartani a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország (G8) által a l,aquilai csúcstalálkozón kitűzött célt, amely szerint 2 Celsius-foknál nagyobb mértékben nem emelkedhet világszerte a középhőmérséklet a 2020-ig tartó időszakban, megvalósulása mélyrehatóan változatná meg a Föld éghajlatát – véli egy francia szakértő.

A XVIII. század végi ipari forradalom előtti időszakhoz képest számított 2 Celsius-fokos határértéket már 124 ország, közöttük az Európai Unió tagállamai jóváhagyták. Eléréséhez „legalább a felére kell csökkenteni 2050-ig a világ üvegházhatású gázkibocsátását, sőt, inkább a harmadára, ha jó esélyeket akarunk biztosítani” – mondta Jean Jouzel francia klímaszakértő, az ENSZ Környezeti Programja (UNEP) és a Meteorológiai Világszervezet (WMO) által létrehozott, klímaváltozással foglalkozó kormányközi szakértői csoport (IPPC) egyik vezetője.

Egy évszázad alatt 0,74 Celsius-fokkal emelkedett világszerte a középhőmérséklet elsősorban az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt, amelynek következtében a szén-dioxid több száz évre a légkörben marad. Márpedig a világ üvegházhatású gázkibocsátása 1997 és 2007 között háromszor gyorsabban nőtt, mint az előző évtizedben.

Még 2 Celsius-fokra korlátozva is fájdalmas lesz a hőmérséklet-emelkedés. Összehasonlításul: a 2003 nyarának nyugat-európai kánikulája (hat hét alatt 70 ezer halott) alig 6 Celsius-fokkal volt melegebb, mint az évszaknak megfelelő átlaghőmérsékletek. „Két fokkal magasabb emelkedés egészen más éghajlatot és visszafordíthatatlan hatásokat jelent, többek között az óceánok vízszintemelkedésének jelentős hatásait” – mondta Jean Jouzel. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) májusban közölt legutóbbi előrejelzése szerint a gázkibocsátás drasztikus csökkentése nélkül az átlagos felmelegedés mértéke az évszázad végére elméletileg elérheti az átlagos plusz 5,2 Celsius-fokot, azaz a MIT által 2003-ban kiadott becslés kétszeresét.

Ajánlott tartalom

AM: szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést

A vegetációtűz az egyik leggyakoribb természeti katasztrófa a világon, amely nemcsak környezeti, hanem társadalmi és gazdasági problémát is jelent - mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért és földügyekért felelős államtitkára kedden, a Budapesten megrendezett Erdőtűzvédelmi konferencián a szaktárca közleménye szerint.