A globális válság tükrében az energiaipari beruházásokról, az energiahatékonyság kérdéseiről, illetve afrikai energiaipari projektekről tárgyalnak vasárnap kezdődött kétnapos római tanácskozásukon a Nyolcak és számos fejlődő nagyfogyasztó, illetve termelő ország energiaminiszterei, valamint az uniós energiaügyi biztos és nemzetközi szervezetek képviselői.

G8 energiacsúcs – új nemzetközi szervezet az energiahatékonyság ösztönzésére

A találkozón az energiahatékonyságot ösztönző új nemzetközi szervezet létesítéséről akarnak már vasárnap megállapodni, a globális felmelegedés elleni küzdelem részeként. Az új szervezet a fejlett és fejlődő országok közötti együttműködést hivatott elősegíteni az energiahatékonyság terén, hatékonyabb technológiák kifejlesztésében, az energiatakarékos módszerekről történő információcserében, valamint a magán és a közszféra határokon átnyúló energetikai összefogásában.

A párizsi székhellyel létesítendő szervezethez a részes államok mindegyike 1,3 millió euróval járulna hozzá. Mint a találkozón elhangzott, a globális válság miatti bizonytalanság, és a csökkenő energiaárak visszavetik az energiaipari beruházásokat, aminek a jövőben erőteljes gazdasági következményei lehetnek. A résztvevők megvitatják egyebek között a beruházások ösztönzésének lehetőségeit.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az olaj- és gázágazati beruházások 21 százalékkal csökkennek idén a pénzügyi válság és a gazdasági növekedés jelentős lassulása miatt. A most elmaradó beruházások később érzetetik majd a hatásukat, aminek a következében mérséklődik a kínálat, emelkedik az energiaár.

Szaúd-Arábia, amely a legnagyobb befolyással rendelkezik az OPEC-ben, úgy véli, hogy hordónkénti 75 dolláros olajár mellett már érdemes hosszabb távon befektetni az energiaágazatba, és ez az olajárszint még nem lassítaná a globális gazdaságot.  Roberto Poli, az olasz Eni cég elnöke szerint az ágazati beruházások élénküléséhez elegendő a 60-70 dolláros olajár is.  A kőolaj ára a héten 60 dollár fölé emelkedett, közel a duplája a decemberi mélypontnak. Pénteken az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti ára 60,78 dolláron zárt 85 cent emelkedéssel.


Sakib Helil algériai olajügyi miniszter úgy vélte, hogy a kőolaj ára a jelenlegi szint közelében marad, csak jövőre éri el a 70 dollárt. A miniszter két hónapja sikeresen jósolta meg, hogy májusban 60 dollár körülire nő az energiahordozó ára. Helil szerint a 70 dolláros olajár megfelelő szint ahhoz, hogy az olajtermelők aggodalom nélkül folytassák olajkutatásaikat.  A felszólalók rámutattak arra, hogy rendkívül fontos a stabil olajár elérése. Az olajár ingadozása nem jó sem a termelőknek, sem a fogyasztóknak.

Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter arról számolt be a római értekezleten, hogy a borúlátó szakértői véleményekkel ellentétben Oroszországban idén szerényen nő az olajtermelés. Oroszország a legnagyobb OPEC-en kívüli olajtermelő ország. Tavaly az orosz olajtermelés 1 százalékkal 488 millió tonnára (napi 9,78 millió hordó) csökkent.

Számos elemző úgy vélte, hogy a kőolaj alacsony világpiaci ára, és a magas vállalati adók miatt az ágazati orosz cégeknek nem sok pénzük marad arra, hogy fenntartsák a jelenlegi termelést és új lelőhelyek után kutassanak.

Smatko azonban azt mondta, hogy az idei orosz olajtermelés a legrosszabb esetben is a tavalyi szinten marad, de inkább szerényen bővül. A miniszter rámutatott arra, hogy a kormány válságellenes tervének keretében végrehajtandó adóreform abban teszi érdekeltté az orosz olajvállalatokat, hogy ne csökkentsék beruházási kiadásaikat.

A tanácskozáson foglalkoznak az afrikai vidéki körzetek elektromos árammal való ellátásának akciótervével is.

Ajánlott tartalom

Az amerikai energiatermelés fokozását célzó intézkedéseket jelentett be Donald Trump

Az amerikai energiatermelés fokozását és az energiahordozók exportjának növelését célzó intézkedéseket jelentett be az amerikai elnök pénteken.