Száz év alatt 3 Celsius-fokkal emelkedett a Rajnának, Európa leghosszabb folyójának a hőmérséklete, többek között azért, mert a partjára épített atomerőművekből a folyóba engedik vissza a felmelegedett hűtővizet - áll egy tanulmányban, amelyet kedden tett közzé egy német civil szervezet.

Három Celsius-fokkal emelkedett 100 év alatt a Rajna vízhőmérséklete

Száz év alatt 3 Celsius-fokkal emelkedett a Rajnának, Európa leghosszabb folyójának a hőmérséklete, többek között azért, mert a partjára épített atomerőművekből a folyóba engedik vissza a felmelegedett hűtővizet – áll egy tanulmányban, amelyet kedden tett közzé egy német civil szervezet.

A hat ország területén folyó, 1320 kilométer hosszú folyam egy fokos hőmérséklet-emelkedéséért a globális felmelegedés, míg a fennmaradó kettőért az atom- és villamos erőművekben felhasznált víz visszaengedése a felelős a BUND (Németországi Környezet- és Természetvédelmi Szövetség) szerint. A BUND elsősorban két elzászi, Fessenheimben működő atomreaktort okol, amelyeknek nincsen hűtőtornyuk. A civil szervezet felhívta a figyelmet a víz felmelegedésének az élővilágra gyakorolt hatására is: a lazacok például nem úsznak fel addig, ahol a vízhőmérséklet eléri a 25 fokot, pedig az is előfordult már, hogy 28 Celsius-fokot mértek a Rajna vizében.

Ajánlott tartalom

AM: szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést

A vegetációtűz az egyik leggyakoribb természeti katasztrófa a világon, amely nemcsak környezeti, hanem társadalmi és gazdasági problémát is jelent - mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért és földügyekért felelős államtitkára kedden, a Budapesten megrendezett Erdőtűzvédelmi konferencián a szaktárca közleménye szerint.