Közép-Európa első, környezettudatos klímagyára épül az észak-magyarországi Perkupán – közölte Bántó Károly, az építtető Genex cégcsoport vezérigazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
A hárommilliárd forintos beruházás állami és európai uniós támogatással valósul meg. A teljes kapacitásában 50 főt foglalkoztató gyár alapkövét szerdán helyezték el, működését 2009 februárjában kezdi. A klímagyár úgynevezett zéró emissziós gyár lesz, ami azt jelenti, hogy a gyártást és az épületek üzemeltetését kizárólag szél-, nap- és geotermikus energia felhasználásával végzik.
A 900 lakosú Perkupán épülő gyárral a Genex új munkalehetőségeket teremt Magyarország egyik kiemelten magas munkanélküliségű régiójában – mondta Bántó Károly.
Szabó József, az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója elmondta, hogy a munkaerő szakképzése a Munkaerőpiaci Alap támogatásával már elkezdődött.
Perkupán hőszivattyúkat, folyadékhűtőket, kis- és közepes teljesítményű távközlési klímaberendezéseket és egyedi termékeket gyártanak a Genex üzemében. Az építtető cég vezérigazgatója a beruházás 12 éves megtérülésével számol. A gyárépítés barnamezős beruházás keretében valósul meg egy régi bányaüzem és kőfeldolgozó iparterület teljes rekultiválásával az Aggteleki Nemzeti Park környezetében.
A több mint 70.000 négyzetméteres ipari területen fekvő, összesen 3.300 négyzetméteres komplexumban korszerű technikai eszközökkel, környezetbarát technológiával és hazai fejlesztésű vezérléssel, illetve szabályozással történik majd a gyártás és az összeszerelés.
Klímagép-gyártás Magyarországon a rendszerváltást megelőzően volt: akkor hazánkból látták el az egykori KGST-országokat. A Hűtőgépgyár és a Lehel termékei ismertek és megbecsültek voltak a régióban. A rendszerváltás óta nem volt klímatechnikai fejlesztés és klímagyártás Magyarországon.