A második félévben esedékes svéd európai uniós elnökség prioritásairól tárgyalt Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter kedden Budapesten Andreas Carlgren svéd környezetvédelmi miniszterrel – tájékoztatta a megbeszéléseket követően a magyar szaktárca az MTI-t.
A megbeszélésen szó esett a klímaváltozás kérdésköréről, az ökológiailag hatékony gazdaságról, a biológiai sokféleségről, valamint Magyarország felkészüléséről a 2011 első félévi EU-elnökségre.
A klímaváltozást illetően a svéd elnökség célja az EU ambiciózus klíma-politikájának megtartása, illetve a nemzetközi megegyezés elérése a decemberi koppenhágai klímacsúcson széleskörű támogatással. Magyarország fontosnak tartja, hogy Koppenhágában megszülessen az átfogó kibocsátás-csökkentési megállapodás. Mindemellett Magyarország úgy véli, hogy a többi fejlett országnak is az EU vállalásához mérhető kibocsátás-csökkentési vállalást kellene tennie.
Szabó Imre tájékozódott a Svédországban alkalmazott öko-hatékonysági programról, amely áthatja a teljes környezetvédelmi politikát, és közvetlenül kapcsolódik számos EU programhoz, kezdeményezéshez. Az öko-hatékony gazdaság egyszerre célozza meg a klímaváltozás hatásainak enyhítését, az ökoszisztéma rugalmasságát, a fenntartható energiahasználatot, az erőforrás-politikát, a gazdasági növekedést, az ipari megújulást, az innovációt és a versenyképességet.
A miniszteri találkozón a biológiai sokféleség kérdéskörét is érintették. A Biológiai Sokféleség Egyezmény fő célkitűzése a földi élet sokszínűségének megőrzése. Az aláírók vállalták, hogy 2010-re jelentősen mérséklik a biológiai sokféleség csökkenésének ütemét.
A svéd elnökségi program kiemelten kívánja kezelni a 2010-es célkitűzés értékelését, valamint a 2010 utáni újabb célkitűzés, a genetikai erőforrásokkal kapcsolatos tárgyalás előkészítését. A magyar biodiverzitás stratégia is hamarosan a kormány elé kerülhet.
A tárgyaláson a két miniszter Magyarország 2011 első félévi EU elnökségére való felkészüléséről is egyeztetett. A spanyol-belga-magyar elnökség tizennyolc hónapos munkaprogramjának legfontosabb stratégiai iránya a klímavédelem, a biodiverzitás védelem és a vízgazdálkodás – ismerteti a KvVM közleménye.