Mintegy ötszáz szelektív hulladékgyűjtő sziget építése kezdődött meg Pest és Nógrád megye 106 településén a Zöld Híd Programban - közölte az Észak-Kelet Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás hétfőn az MTI-vel.

Ötszáz szelektív gyűjtősziget épül Pest és Nógrád megyében

Mintegy ötszáz szelektív hulladékgyűjtő sziget építése kezdődött meg Pest és Nógrád megye 106 településén a Zöld Híd Programban – közölte az Észak-Kelet Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás hétfőn az MTI-vel.

A papír, műanyag és fehér üveg hulladékokat gyűjtő szigeteket várhatóan 2010 elejétől használhatja a lakosság – olvasható a társulás közleményében.  Hangsúlyozzák: a szelektív gyűjtés sikerének alapja, hogy a lakosok már otthonaikban válogassák külön az általuk termelt hulladékot.

A program segítségével jelentősen csökkenthető a lerakóra kerülő hulladékok mennyisége, az újrahasznosítható hulladékokból pedig energiatakarékosabban, illetve környezetbarát módon lehet új termékeket előállítani – emelik ki az önkormányzatok.

Megjegyzik: a hulladékudvaroktól távolabb eső helységekbe a tervek szerint mobil hulladékbegyűjtő járművek járnak majd, amelyeknél a helyiek leadhatják a háztartási veszélyes- és elektronikai hulladékokat, illetve az elhasznált étolajat.

A fémhulladékokat a tervek szerint hulladékudvarokban lehet majd elhelyezni, amelyeket Vácon, Balassagyarmaton, Aszódon, Fóton, Gödöllőn, Kerepesen, Nagymaroson, Rétságon és Veresegyház hoznak létre az önkormányzatok – fűzik hozzá.

A mintegy 24 millió eurós Zöld Híd Program 106 település összefogásával megvalósuló regionális hulladékgazdálkodási és környezetvédelmi program, amely Pest megye Észak-keleti részére, illetve Nógrád megye nyugati részére terjed ki. A több mint 102 ezer háztartást és közel 300 ezer embert érintő beruházás célja a régió hulladékgazdálkodási rendszerének európai uniós normák szerinti kialakítása.

A projektet az Európai Unió Kohéziós Alapja 50 százalékban, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) 40 százalékban, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium 5 százalékban támogatja, míg a fennmaradó 5 százalék önerőt az érintett önkormányzatok biztosítják.

Ajánlott tartalom

MOHU: a hulladékudvarokon is leadható a konyhai élelmiszer-hulladék

A MOHU a konyhai élelmiszer-hulladék tesztjelleggel elindított, házhoz menő gyűjtése mellett egyes hulladékudvarokban is lehetővé tette az ilyen anyagok leadását; a szolgáltatás 33 helyszínen már elérhető, és az érintett hulladékudvarok száma folyamatosan bővül - közölte a vállalat kedden az MTI-vel.