Rekordszámú rétisas telelt idén Ausztriában

Rekordszámú rétisas telelt idén Ausztria keleti részében, januárban 188 madarat számoltak meg az ornitológusok – közölte a Természetvédelmi Világalap (WWF).

A legtöbb madarat az Ausztria keleti részén fekvő March-Thaya Auen természetvédelmi területen észlelték, itt 48 rétisast számoltak meg. Az alsó-ausztriai északnyugati részén fekvő Waldviertel és Weinviertelnél 40, a burgenlandi Parndorfer Platte fennsíkon 36, a Bécs közelében fekvő Donau-Auen nemzeti parknál 30, a burgenlandi Fertőzug területén és a Hanságban 25, Burgenland déli részén és Stájerorzág keleti részén hat, a felső-ausztriai Unterer Inn természetvédelmi területnél három madár telelt az idén.

A sasok leginkább Európa északi részéből érkeztek, ahol befagyták a vizek. Mivel a madarak fő tápláléka a hal és a vízimadarak, az osztrák területen főleg a jégmentes vizet és folyókat keresik fel.

A madarakat Felső- és Alsó-Ausztriában, Stájerországban, Burgenlandban, valamint a szomszédos magyarországi, szlovákiai és csehországi határvidéken számolták.

Az Európai Unió szigorú madárvédelmi előírásainak köszönhetően a rétisasok újabb visszatérését ünnepelhetjük Ausztriában és a környező országokban – közölte a WWF rétisasmentő programjának vezetője. Christian Pichler szerint a madárfaj azért érzi magát ezen a környéken különösen jól, mivel a Duna-Auen Nemzeti Parknál és a Marchauen természetvédelmi terület környékén megtalálják azt a nagy életteret, amire szükségük van.

Minden év januárjában csaknem ötven környezetvédő számolja a környék állatait. “A fő telelőhelyeken idén jól láthatók voltak az állatok, ezért Ausztriában és a határ menti vidéken rekordmennyiségű állatot tudtunk számba venni” – világított rá a szakértő, aki szerint örömteli fejlemény, hogy az évtizedek óta alkalmazott madárvédelmi óvintézkedéseknek, a mérgezett csalétkek és az illegális vadászat elleni harcnak és az élőhelyek védelmének meglett hatása, így egyre több állat marad a telelőhelyén.

A most számba vett madarak közül sok már fészekrakásba is kezdett. 2014-ben Ausztriában 23 rétisasfióka született.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.