A Nemzetközi Rizskutató Intézetnek (IRRI) olyan rizsfajtát sikerült hagyományos keresztezéssel létrehoznia, amely nitrogénben szegény talajon is jól növekszik, így 20 százalékkal nagyobb termésátlagot eredményezhet a mostani fajtákhoz képest.

Rossz talajban is megterem a módosított rizs

Sigrid Heuer, a manilai székhelyű intézet munkatársa elmondta, hogy az intézet szakemberei egy indiai vadrizsből származó gént vittek át a modern változatokba, de nem genetikai mérnökséggel, hanem a keresztezés hagyományos módszerével. Az IRRI kutatói által azonosított gén segíti a növényt abban, hogy foszfort, nitrogént és káliumot vegyen fel a talajból. Az eredmény fontosságát az adja, hogy Ázsiában, de az Egyesült Államokban és Dél-Amerikában is igen nagy területen foszforban szegény talajon termelnek rizst. A fülöp-szigeteki székhelyű intézet tevékenysége azért is fontos, mert világszerte legalább hárommilliárd ember alapvető élelme a rizs. A kutatók eredményeiket a Nature tudományos folyóirat legutóbbi számában ismertették. A jövő héten több környező ország, például Banglades, India és Thaiföld rizstermesztői is megismerhetik az új fajtát egy manilai bemutatón.

Ajánlott tartalom

Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

Szerencsére „csak” a balatoni árvaszúnyog-helyzetről van szó – ezek a rovarok ugyan nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen a kutatók szerint.