Tabajdi: csak uniós tiltással előzhető meg a verespataki beruházás

Csak uniós tiltással előzhető meg a verespataki beruházás – hangsúlyozta csütörtöki közleményében Tabajdi Csaba magyar szocialista európai parlamenti (EP) képviselő.

Tabajdi három héttel ezelőtt – Daciana Octavia Sarbu és Catalin Sorin Ivan román szocialista EP-képviselővel együtt – írásbeli nyilatkozatot terjesztett elő a cianiddal történő bányászat által okozott szennyezés veszélyeiről. Az Európai Parlament szabályai értelmében ha június 17-ig a képviselők több, mint fele aláírásával támogatja a nyilatkozatot, az Európai Parlament elnöke továbbítja azt az Európai Bizottsághoz – az EU legfőbb végrehajtó testületéhez -, amely köteles foglalkozni az üggyel.

A nyilatkozat megírását az indokolta, hogy a beruházó kanadai multinacionális cég erős lobbitevékenységbe kezdett, nyomást gyakorolva a román kormányra és a különböző politikai erőkre – hangsúlyozta közleményében Tabajdi.
“Az ipari lobbi gátlástalanságát jól érzékelteti, hogy csápjaik már Brüsszelig is elértek” – fogalmazott, és emlékeztetett arra, hogy januárban román EP-képviselők egy elfogult szakmai fórumon népszerűsítették a romániai bányászati technológiákat, különösen a verespataki cianidos aranybányászati módszert.
“Az eseményen függetlennek nem nevezhető szakértők hangsúlyozták e technológiák biztonságosságát, valamint a bányászati tevékenységgel járó egyéb szociális, vidékfejlesztési és természetvédelmi beruházások jelentőségét. A cianidos technológiai eljárást ellenző képviselőknek és környezetvédő szervezeteknek szót sem adtak” – állapította meg a magyar EP-képviselő.

Tabajdi Csaba szerint nem szabad megengedni, hogy a 2000-ben történt nagybányai ciánkatasztrófa megismétlődjön. Úgy vélekedett, hogy a cianidos bányászati technológia alkalmazását mindaddig meg kell akadályozni, amíg megfelelő garanciák nincsenek a környezetszennyezések jövőbeli elkerülésére.

Ajánlott tartalom

Az EP jóváhagyta az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta a közös agrárpolitika (KAP) felülvizsgálat, amelynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése, nagyobb rugalmasság bizonyos környezetvédelmi feltételeknek való megfelelés tekintetében - írta közleményében az uniós parlament szerdán.