Megállapodtak csütörtök este az uniós országok állam-, illetve kormányfői arról, hogy milyen elvek szerint finanszírozzák az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem teendőit - közölték uniós diplomaták.

Uniós megállapodás az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem finanszírozási elveiről

Megállapodtak csütörtök este az uniós országok állam-, illetve kormányfői arról, hogy milyen elvek szerint finanszírozzák az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem teendőit – közölték uniós diplomaták.

A költségekhez való hozzájárulás két fő elve az erről készült állásfoglalás-tervezet értelmében a fizetési képesség szerinti elosztás – “a gazdagabb többet fizet” -, valamint a szennyezés mértékéért való felelősségvállalás – “a szennyező fizet” – tétele kell, hogy legyen. Eszerint a legszegényebbek kivételével minden országnak ki kell vennie a részét a terhek vállalásából a fejlődő világban.

Uniós pénzügyi szakértők szerint a szegény országoknak 2020-ig évente mintegy 100 milliárd euróra van szükségük a széndioxid-kibocsátás megfelelő mértékű csökkentéséhez, valamint további 20-50 milliárd euróra a klímaváltozás elleni küzdelem egyéb teendőihez. Ilyen például új vízforrások feltárása, szárazságtűrőbb növényfajták kinemesítése.

Az EU egyelőre nem döntötte el, hogy pontosan mennyit fog fizetni. Ezért kapott is bírálatot a World Wildlife Fund, valamint a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezettől. Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök, a témával kapcsolatos, decemberben tartandó koppenhágai értekezlet házigazdája azonban – mint csütörtökön Brüsszelben mondta – bízik abban, hogy néhány hónap múlva végső megegyezés születik az unión belül a finanszírozásról. Azt mondta, hogy az EU-nak meg kell őriznie vezető szerepét az éghajlatváltozás elleni globális stratégia kidolgozását célzó erőfeszítésekben.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.