A KÖVET Egyesület a környezeti megtakarításokat díjazta a 10., jubileumi Ablakon Bedobott Pénz Program keretében. Az elmúlt tíz év során 84 szervezet 434 beruházását és beruházást nem igénylő fejlesztését gyűjtötték össze, melyek összesen 27,47 milliárdnyi megtakarítást hoztak a vállalatoknak. Dr. Debreczeny István kapta az idei Winter-életműdíjat.
Az Ablakon Bedobott Pénz Program a KÖVET Egyesület egyik legsikeresebb kezdeményezése 2002-ben indult el azzal a céllal, hogy bizonyítsa, a környezetvédelem nem ablakon kidobott pénz. Az elmúlt tíz év során 84 szervezet 434 beruházását és beruházást nem igénylő fejlesztését gyűjtötték össze, melyek összesen 27,47 milliárd forint megtakarítást hoztak az adott vállalatoknak. Megspóroltak 658 ezer liter üzemanyagot, amellyel 3916 átlagos fogyasztású gépkocsi elmehetne Budapestről Brüsszelbe és vissza, 764 GWh villamos energiát, amely körülbelül 380 ezer, lakótelepen élő család átlagos éves villamosenergia-igénye, 56 millió m3 földgázt, amely megfelel 43 000 háztartás éves gázfogyasztásának. Idén 11 vállalat 48 intézkedéssel pályázott, amivel összesen 1,6 milliárd forintot takarítanak meg. A legtöbb szervezet energia- és víztakarékossággal kapcsolatos intézkedését mutatta be, de számos, irodai környezetben megvalósuló papírtakarékosságról, vagy szelektív hulladékgyűjtésről tudósító pályázat is érkezett a felhívásra. A pályázó szervezetek 2012-ben: Állami Autópálya Kezelő Zrt., Audi Hungaria Motor Kft., DENSO Gyártó Magyarország Kft., Dreher Sörgyárak Zrt., IKEA Lakberendezési Kft., KELER Zrt., Mars Magyarország Kisállateledel Gyártó Kft., MOL Nyrt., sanofi-aventis/Chinoin Zrt.,Tetra Pak Csomagolóanyag Gyártó Zrt., Valeo Auto-Electric Magyarország Kft..
A MOL Nyrt. Dunai Finomítójában megvalósított intézkedése bizonyult a legjobbnak a beruházást nem igénylő, vagyis azonnal megtérülő intézkedések között. Egy jelentős energiafogyasztó, az aromás alapanyag desztilláló kolonna működési paramétereinek módosításával már a fejlesztés első fázisában 84-85 ezer GJ-nak megfelelő földgáz megtakarítást és 4,5 kt CO2-megtakarítást sikerült elérniük beruházási költség nélkül. Ez az energiamennyiség körülbelül 1500 családi ház éves földgázfogyasztását fedezné. A zsűri a Dreher Sörgyárak Zrt. sarjúgőzveszteségének csökkentését díjazta a három éven belül megtérülő beruházások között, amely évi 300 GJ sarjúgőz-veszteségmegtakarítást és ezzel kb. 9200 m3 földgáz-megtakarítást jelent a cég számára. A három éven túl megtérülő fejlesztések közül a Chinoin Zrt. beruházása bizonyult a legjobbnak. A gyártás alapjául szolgáló tisztított víz reverz ozmózis rendszerű előállításának modernizálásával a veszélyes anyag kiváltását és a vízfelhasználás csökkentését valósították meg, amellyel éves szinten 43 m3 sósavat, 8 m3 nátrium-hidroxidot és 20 ezer m3 vizet takarítanak meg.
Energia Menedzsment különdíjjal a zsűri az Audi Hungaria Motor Kft. hővisszanyerés fejlesztését jutalmazta. Irodai Zöld Megtakarítás különdíjban részesült a KELER Zrt. központi nyomtatás projektje, mellyel papírfelhasználásuk 30%-kal csökkent.
A díjakat a győztesek ünnepélyes keretek között, a KÖVET éves konferenciáján, október 17-én vehették át dr. Georg Wintertől, a környezettudatos vállalatirányítás úttörőjétől. A díjazott vállalatoknak esélyük nyílik arra, hogy továbbjussanak az Európai Unió „Európai Üzleti Díj a Környezetért” elnevezésű versenyére. A versenybe benevezett intézkedések bekerültek az Ablakon Bedobott Pénz 10. című esettanulmány kötetbe és a www.ablakonbedobottpenz.hu honlapon található adatbázisba. Dr. Debreczeny István kapta a Winter-életműdíjat
Idén dr. Debreczeny Istvánnak, az EOQ Magyar Nemzeti Bizottság Környezetvédelmi és Fenntarthatósági Szakbizottság elnökének, a Hamburger Hungária Kft. szaktanácsadójának ítélte a KÖVET Egyesület elnöksége a Winter-díjat. Az elismerést az a természetes személy kaphatja, aki a fenntartható fejlődés eszméjének gyakorlatba ültetését szolgálja példamutató szinten. Dr. Debreczeny István a Budapesti Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Karán végzett. 1962-től a Soproni Sörgyárban kezdett dolgozni, ahol két év után főmérnöknek nevezték ki. Ebben a munkakörben több ízben szabadalmaztatott új technológiai eljárásokat. 1982-ben lett a Kőbányai Sörgyár vezérigazgatója, ahol a magyar élelmiszeripar legnagyobb rekonstrukciós beruházását vezette. Ezt követően érte el a Kőbányai Sörgyár működése során a legmagasabb teljesítményt négymillió hektolitert meghaladó sörtermeléssel, mellyel Európa harmadik legnagyobb sörgyárává lépett elő. Munkája elismeréséül kapta az Eötvös Loránd szakmai díjat. 1982-ben gazdasági mérnöki végzettséget is szerzett, majd 1985-ben műszaki doktori disszertációját védte meg. 1988-ban a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetségnek (CSAOSZ) alapító elnöke volt, mely szervezetnek ma társelnöke. 1990-ben a rendszerváltás alatt a privatizációs időszakban pályát módosítva a Dunapack Zrt. szakmai igazgatója lett, kiemelt feladatként kezelve a környezetvédelmet és a csomagolóanyagok újrahasznosítását. 1995-ben a Dunapack képviselőjeként részt vett a KÖVET Egyesület megalapításában. A Duparec Kft. alapítását és beindítását követően, környezetvédelmi munkája elismeréseként 1996-ban a mindenkori kormány környezetvédelmi munkáját segítő Országos Környezetvédelmi Tanács tagjává, majd 2002-ben alelnökévé választották. 2008-ban a CSAOSZ elnöksége által alapított Szakmáért életműdíjat vehette át. 2012-ben megkapta a Minőségért díjat az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottságától. Környezetvédelmi témakörben rendszeresen publikál, a Budapesti Műszaki Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem címzetes docense, ipari konzulensként segíti a végzős egyetemi hallgatók munkáját. Csaba fia okleveles vegyészmérnök-közgazdászként dolgozik Németországban, Balázs fia okleveles közgazdász, négy unokája szerető nagyapja.
A díjat dr. Debreczeny István a KÖVET Egyesület Vállalkozás 2020 című konferenciáját követő gálavacsorán vehette át dr. Tóth Gergelytől, a KÖVET főtitkárától. Az átadó ceremónián a díj névadója, Dr. Georg Winter is részt vett, aki múlhatatlan érdemeket szerzett a környezettudatos vállalatirányítás területén. Dr. Georg Winter a környezettudatos vállalatirányításért és a napjainkban vállalati társadalmi felelősségnek nevezett mozgalomért folytatott úttörő munkáját a világon elsőként ismerte el a KÖVET Egyesület azzal, hogy nevén díjat alapított. A díjat évente egy természetes személy kaphatja meg, állampolgárságra való tekintet nélkül, amennyiben tevékenységét Magyarországon fejti ki, mely a gazdasággal, oktatással kapcsolatos, s a fenntartható fejlődés eszméjének gyakorlatba való átültetését szolgálja példamutató szinten. A díjra jelöltet a KÖVET tagjai, tisztségviselői és az egyesületi titkárság munkatársai állíthatnak, az odaítélésről az egyesület mindenkori elnöksége dönt. A díjat első ízben Dr. Kemény Tamásnak, az Iparfejlesztési Közalapítvány külkapcsolati igazgatójának adták át 2010-ben, 2011-ben pedig dr. Kerekes Sándor a Budapesti Corvinus Egyetem Környezettudományi Intézet igazgatója vehette át.